Вчерашната информация за нова химическа атака в Сирия отново насочи погледите на международната общност към гражданската война в страната.
Предполагаемото използване на химическо оръжие в Сирия трябва да се разследва възможно най-бързо, заяви пред журналисти заместник генералният секретар на ООН Ян Елиасон след края на двучасово извънредно заседание на Съвета за сигурност, съобщава Би Би Си.
Съветът за сигурност се събра късно снощи, за да обсъди нападенията в няколко предградия на сирийската столица, в които бе съобщено за стотици жертви. Според една от бунторническите групи загиналите са 1300, сред които много деца. Сигналът разтревожи ООН тъй като ставаше дума за химическо оръжие.
Сирийската армия отрече обвиненията и заяви, че бунтовниците искат да прикрият своите следи и да отклонят вниманието на инспекторите на ООН от мисията им.
Кадри, заснети от активисти показаха десетки тела без видими признаци на смърт, включително малки деца, сложени на пода на една клиника. Други клипове показват хората, лекувани в импровизирани болници, включително и много деца, които се тресат от непрестанни гърчове.
Децата, засегнати от това, което активистите твърдят, че е химическа атака, дишат през кислородни маски в предградие на Дамаск на 21 август 2013 г.
Макар че не е ясно колко точно са загинали в бомбардировка на обектите и колко смъртни случаи са причинени от токсични вещества, експертите смятат, че е почти невъзможно да се фалшифицират толкова много загинали и ранени, включително деца и бебета.
Лекар от една от болниците в Дамаск заяви, че основните симптоми, особено сред децата, са задушаване, отделяне на слюнка и замъглено зрение.
САЩ, Великобритания и Франция са сред 35-те страни, които настояват за незабавно разследване от експертите на ООН, които се намират в Дамаск, за да разследват предишни 3 атаки, докладвани като химически. Ако те потвърдят употребата на химическо оръжие и броя на поразените, това ще бъде най-тежкият подобен случай от десетилетия насам.
Сирийските запаси от химическо оръжие както и възможността правителството на президента Башар ал-Асад да ги използва, са един от факторите, които най-много тревожат международните наблюдатели.
През юли 2012 г., се разбра това, което експерти в областта на химическите оръжия отдавна подозират, а именно, че сирийското правителство разполага със запаси от химическо оръжие. Това разтревожи световната общност, тъй като този арсенал е смятан за един от най-големите в Близкия изток.
Дамаск заяви, че оръжията, складирани и защитени от въоръжените сили, никога нямаше да бъдат използвани в Сирия, но заплаши да ги използва в случай на западна военна намеса.
През март тази година се появи и първото потвърждение за използването на химически оръжия в град Хан ал-Асал в северната част на страната.