Отидете към основна версия

2 460 36

Ежедневна битка за оцеляване: хората от Буча днес

  • буча-
  • военни престъпления-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • престъпления-
  • цивилни жертви-
  • олег коцарев-
  • ток

Хората изкупуват всички видове зарядни устройства и други алтернативни източници на светлина

Снимка: БГНЕС/ EPA

През февруари 2023 съсипаният миналата година град Буча отново е жив и многолюден - само че тук след ракетните атаки повече изключват електричеството, отколкото в другите градове. Цели райони и улици задълго остават без ток. А там, където отоплението е на ток, е не само тъмно, но и студено.

Жителите на Буча обаче се приспособяват. Градът е пълен с генератори, които ръмжат и в магазините, и в частните домове. Има и по-колоритни примери за използването им - един от тях работи на детска площадка в двора на десететажен блок и от него се точи дълъг кабел чак до десетия етаж, където се ремонтира повреден апартамент.

Край генератора тичат деца: току-що са били в мазето, използвано за убежище при въздушните тревоги и атаки, и сега възрастните жители на блока вече обсъждат как да сменят кода за достъп. Но така е с детството по време на война - игрите в мазето съвсем не са шега.

Хората изкупуват всички видове зарядни устройства и други алтернативни източници на светлина. Затова ако погледнете вечер към някой квартал, останал без електричество, определено ще се изненадате - ще видите не депресивна тъмнина, а стотици осветени прозорци. Просто във всеки апартамент са измислили по нещо, за да не стоят на тъмно.

"Юртата на несъкрушимостта" в Буча

Всяка изобретателност обаче си има граници. И днес помощта за цивилното населението е много важна за Украйна. Някои форми на международна поддръжка се оказват почти незабележими, например възстановяването на енергийната инфраструктура, други са ярки и ефектни и попадат в центъра на вниманието. Като "Юртите на несъкрушимостта", каквито вече има в Буча, Киев и Харков - те са създадени от представителите на казахската диаспора.

Тази в Буча е край жилищния комплекс „Континент" (придобил известност със заснетите с дрон кадри, от които се вижда как руснаците ограбват апартаменти). Тази юрта представлява казахска креативна вариация на "пунктовете на несъкрушимостта", разкрити във временни постройки или учреждения, където хората могат да се стоплят, да изпият чаша чай или да заредят телефоните си. В Русия инициативата за "юрти на несъкрушимостта" породи негативни реакции и недоволство. Казахското министерство на външните работи реагира сдържано, обяснявайки, че инициативата не е на държавата, а на диаспората, и че хуманитарната помощ е нещо съвсем нормално. Малко, но символично и топло свидетелство за отслабването на руското колониално магнитно поле...

На връщане от юртата към центъра на града се преминава през жп-линията, по която в Буча пристигат немалко помощи от различни страни. Например полски модулни къщички. В тях още от лятото живеят жителите на Буча, останали без дом след сраженията. В тези къщички не е много комфортно през зимата, но все пак те представляват изход за хората, останали без покрив.

Ежедневна битка за оцеляване

Руско-украинската война е не само борба за спасяването на народа, когото съседите изведнъж поискаха да унищожат, това не е само битка за бъдещото стратегическо съотношение на силите - това е и ежедневна, изнурителна и внимателна работа на хората, които искат да оцелеят и да запазят човешкото си лице при неблагоприятните, а често и непоносими условия.

* Олег Коцарев е украински поет, прозаик и журналист, автор е на книги с експериментална поезия и един от авторите на Антология на украинската авангардна поезия през периода 1910-1930 г.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 51 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: