Отидете към основна версия

2 519 3

75 болници биха се срутили при силно земетресение

  • сеизмология-
  • букурещ-
  • румъния-
  • болници-
  • земетресение-
  • трусове

При силно земетресение биха претърпели големи щети или дори биха се срутили

Снимка: Shutterstock

75 болници в Букурещ са класифицирани със сеизмичен риск едно и две, тоест при силно земетресение биха претърпели големи щети или дори биха се срутили. Това съобщава Диджи24 и допълва, че към момента няма ясна стратегия от страна на държавата за лечебните заведения, които се нуждаят от укрепване и обновяване, предаде БТА.

Сред най-уязвимите сгради е тази на Клиничния институт “Фундени”. Построена преди почти половин век, тя е със сеизмичен риск две. “В случай на земетресение ще имаме много големи проблеми по конструкцията. По носещите стълбове има микропукнатини, пада мазилка, има участъци, където стоманобетонът е станал видим и е корозирал”, обяснява Мариан Соаре, ръководител на техническата служба на института.

Риск има и за сградата на Института по кардиология и кардиохирургия “Проф. д-р С.С. Илиеску”, единствената специализирана в тази област болница в южната част на страната. “След дъжд или сняг горната мазилка пада на големи парчета. На шестия етаж мазилката вече я няма, затова направихме предпазни мрежи, да не пада върху пациентите”, коментира Даниел Кориу, председател на Медицинския колегиум. “Под тези красиви стени има тухли от 65-та година, а някои стълбове не са проектирани да издържат на земетресения по-големи от 6, максимум 7 по Рихтер”, споделя Диана Вълян, която работи в института от 11 години.

“Имаме легла за реанимация, които тежат по 200 кг, всякакви други инсталации, ултразвукови апарати, всевъзможни машини. Семействата на тези, които водят пациентите си в столицата, за да получат най-добрите грижи, с ужас си мислят какво може да се случи при евентуално земетресение”, отбелязва проф. д-р Шербан Бубенек, ръководител на звеното за интензивно лечение.

Той споделя, че от 2006 г. досега на всеки три месеца е изпращал сигнал до властите, че при по-голямо земетресение болницата ще се срути. “Имах обещания от почти всеки министър и всеки президент и премиер”, допълва Бубенек. Подобна е ситуацията и с Болницата за спешна помощ “Багдасар Арсени” - една от най-големите в Букурещ. Тя е със сеизмичен риск, но пари за укрепването ѝ няма. Управителят на лечебното заведение е внесъл проект в Националната инвестиционна компания за саниране на цялата болница, но все още чака одобрение.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: