Президентът на САЩ Джо Байдън в сряда заяви, че решението на Русия да прекрати договора за намаляване на ядрените оръжия с Вашингтон е "голяма грешка", съобщава АФП, цитирана от БНР.
Попитан от репортер за реакция на решението на Русия да спре договора Нов СТАРТ, Байдън отговори: „Голяма грешка“.
Той говори преди среща с източноевропейски лидери във Варшава, на която присъства и българският президент Румен Радев.
Джо Байдън се среща днес във Варшава с лидерите на Букурещката деветка (Б-9) - група от държави в най-източните части на алианса НАТО и най-близо до Русия.
Групата включва България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия.
Преди разговорите си с лидерите от Б-9 Байдън заяви, че САЩ ще защитават "буквално всеки сантиметър от НАТО".
"Държавите от Б-9 са "фронтовата линия" на колективната отбрана на НАТО, както и "за свободата на демокрациите в Европа и по света".
Той заяви, че САЩ многократно са се активизирали, за да предоставят критична помощ за сигурността на Украйна, както и критична подкрепа за "буквално милиони" бежанци.
"Като източен фланг на НАТО, вие сте предна линия на нашата колективна отбрана", обърна се към участниците в срещата американският президент.
"Знаете по-добре от всеки друг какъв е залогът в този конфликт. Не само за Украйна, но и за свободата на демокрациите в цяла Европа и по света", каза още Байдън пред лидерите на страните от Букурещката деветка.
Байдън потвърди, че страните от източния фланг, сред които и България, могат да разчитат за сигурността си на Вашингтон:
"Ангажиментът на Съединените щати към НАТО - казвал съм го много пъти, но ще го кажа и сега - е съвършено ясен. Член Пети от Североатлантическия пакт е свещено задължение, което сме поели. Ще защитаваме буквално всеки сантиметър територия на НАТО. Всеки сантиметър от НАТО.”
Кремъл твърди, че възприема НАТО, която скоро може да се разшири с Швеция и Финландия, като екзистенциална заплаха за Русия.
Лидерите на деветте държави от източния фланг на НАТО, сред които и България, заклеймиха Русия за бруталната война, която води срещу Украйна, съобщи съветник на полския президент Анджей Дуда.
“Всички лидери се съгласиха да се подкрепят взаимно в случай на заплаха”, каза съветникът, цитиран от агенция Ройтерс.
Но не всички страни от Букурещката деветка са готови още да подкрепят Украйна, отбелязва "Ройтерс". Това се отнася най-вече за Унгария, която не е съгласна с някои от санкциите на ЕС срещу Русия. Наред с Турция, тя е другата държава членка на НАТО, която още не е ратифицирала приемането на Швеция и Финландия.
Преди срещата повечето от лидерите от Букурещката деветка изразиха оценка за руската заплаха, сходна на оценката на Байдън.
Руската агресия в Украйна е предизвикателство за сигурността на цяла Европа, подчерта президентът на Полша Анджей Дуда.
Президентът на Литва Гитанас Науседа написа в "Туитър": "Не бива да остават уязвими места в отбраната ни, източният фланг трябва да е във фокуса ни, да дадем на Украйна всички оръжия, необходими, за да победи агресора, САЩ да засилят гаранциите си за Европа".
Чехия ще продължи да подпомага Украйна срещу руската агресия дотогава, докато е необходимо, заяви чешкият премиер Петър Фиала непосредствено преди срещата на лидерите от източния фланг на НАТО с американския президент Джо Байдън във Варшава.
"За да сме сигурни, че тази брутална война срещу Украйна е последната, която Русия ще води, ние трябва да бъдем решителни във възпирането на всяка следваща агресия и в изтласкването на сегашната”, заяви от своя страна президентът на Румъния Клаус Йоханис.