Руският президент Владимир Путин е разгледал възможността за използване на ядрено оръжие в Украйна и е заключил, че дори ограничен ядрен удар няма да е от полза за Русия. Това съобщава Financial Times (FT), позовавайки се на двама източника, близки до Кремъл.
„Няма причина той да натиска бутона. Какъв е смисълът да бомбардираме Украйна? Да кажем, че сме взривили тактическа ядрена бомба в Запорожие. Всичко е облъчено, не можете да отидете там и във всеки случай уж е Русия. И така, какъв е смисълът?", каза пред FT неназован бивш руски служител. Изданието нарича алтернатива на използването на ядрено оръжие решението на Путин да прекрати участието си в Договора за стратегическите настъпателни оръжия (СТАРТ), сключен между Русия и САЩ. Путин обяви спирането на 21 февруари по време на обръщението си към Федералното събрание, а на 22 февруари съответният закон беше приет от Държавната дума и Съвета на федерацията, долната и горната камара на руския парламент.
„Суспендирането беше най-конкретната стъпка към ескалация, която Путин предприе от началото на войната. Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, заяви , че "цялата архитектура за контрол на въоръженията е била демонтирана". Но този път Путин не заплаши действително да използва ядрени оръжия, което анализаторите изтълкуваха като знак, че той е започнал да осъзнава ограниченията, които Русия има“, пише в. Financial Times, цитиран от Meduza.
Източници на изданието разказаха други подробности за това как Путин е започнал войната и как смята да я води. Външният министър Сергей Лавров е бил първият сред цивилните служители, който научи за решението да нахлуе в Украйна, казаха те, в нощта на 24 февруари 2022 г., часове преди нахлуването. Същата вечер Путин е провел среща с руски бизнесмени, след което един от тях попитал Лавров как е могъл Путин да планира инвазията в толкова тесен кръг. „Той има трима съветници: Иван Грозни, Петър Велики и Екатерина Велика“, каза Лавров, цитиран от FT. Според изданието след превземането на Киев е било планирано начело на Украйна да бъде поставен проруският политик Виктор Медведчук. Бившият президент на Украйна Виктор Янукович, който избяга в Русия през 2014 г., трябваше да узакони назначението си във видеообръщението си.
Именно Медведчук, заедно с ФСБ, убедиха Путин, че украинците ще посрещнат руските войски благосклонно. Когато стана ясно, че Украйна се съпротивлява, Путин осъзна истинската цена на войната, но все още не е готов да я прекрати. „Той казва на близкия си кръг: „Оказва се, че сме били напълно неподготвени. В армията е бъркотия. Индустрията е бъркотия. Но е добре, че разбрахме за това сега, а не когато НАТО нахлуе в Русия“, каза неназован бивш служител, цитирайки думите на Путин.
Според събеседници на FT след началото на войната обкръжението на Путин се е стеснило още повече от преди и много хора в това обкръжение се страхуват да му кажат истината. Включително заради това руският президент първоначално разчиташе на бърза победа. Сега той залага, че Русия ще бъде готова да се бие по-дълго, отколкото Западът ще е готов да помогне на Украйна. „Той смята, че има време (той е на 70 години) и ресурси – приходи от петрол и газ. И [той вярва, че] ще бъде запомнен с това: за събиране на руски земи, като Петър Велики “.