В края на септември се очаква конгресът да даде зелена светлина на ударите на САЩ срещу режима на Башар Асад, пресмята АП. Ройтерс припомня, че в същия период ще се появят и първите данни от мисията на ООН в Дамаск, която трябваше да събере данни за химическата атака от 21 август.
Президентът Барак Обама реши миналия уикенд да отложи военната операция в Сирия, за да получи подкрепата от Капитолия.
Междувременно държавният секретар на САЩ Джон Кери пристигна в Европа, за да търси международна подкрепа за военна операция срещу сирийския режим заради употребата на химически оръжия. Кери се приземи късно снощи в литовската столица Вилнюс и днес ще се срещне с министрите на външните работи на ЕС по темата за сирийската криза.
САЩ и Русия не успяха да изгладят различията си относно възможността за военна намеса в Сирия, съобщи руският президент Владимир Путин в последния ден на срещата на Г-20 в Санкт Петербург.
По думите му шест страни от Г-20 подкрепят военните удари по Сирия. Това са САЩ, Турция, Канада, Франция, Великобритания и Саудитска Арабия.
Русия е готова да воюва на страната на Сирия. Новината съобщи лично Владимир Путин пред журналисти на пресконференция след срещата между страните от Г-20.
Той не пропусна да припомни, че Москва и сега помага на Сирия чрез доставка на оръжие и икономически и хуманитарни мисии. Руският президент отбеляза, че военен акт срещу Сирия ще има много отрицателно въздействие върху международната сигурност като цяло.
Путин подчерта, че лидерите на Индия, Бразилия, Южна Африка и Индонезия са твърдо срещу военната операция в Сирия.
Путин отбеляза, че против ударите са се обявили генералният секретар на ООН Бан Ки мун и папа Франциск.
На форума Г-20 в Санкт Петербург американският президент Барак Обама се опита да получи подкрепа за военна намеса в Сирия от лидерите на най-големите икономики в света. Белият дом обвинява сирийския президент за химическата атака в Дамаск на 21-ви август, при която загинаха 1429 души. Башар Асад отхвърля обвиненията и посочва опозицията за виновна.