Позицията на българското правителство е за намиране на политически изход от кризата, който да осигури дълготрайно решение за Сирия.
Това е заявил министърът на отбраната Ангел Найденов на приключилата двудневна неформална работна среща на министрите на отбраната на държавите-членки на Европейския съюз. Форумът се проведе на 5 и 6 септември във Вилнюс, Литва, уточняват от пресслужбата на военното министерство.
По време на сесиите министрите обсъдиха подготовката на заседанието на Европейския съвет през месец декември тази година, посветено на отбраната.
На работната вечеря на 5 септември, министрите разгледаха състоянието на военните мисии и операции на Европейския съюз, техните перспективи за развитие и регионален контекст. Акцент в разговорите по темите за сигурността беше ситуацията в Сирия.
Всеки ден се появяват нови обстоятелства, които свързват режима на Башар Асад с химическата атака от 21 август. Ангел Найденов заяви още, че не изключва военните действия, но посочи, че те са крайно средство, само когато са изчерпани всички останали възможности. Евентуалните военни действия трябва да са в пълно съответствие с международното право, каза министър Найденов и подчерта, че България остава силно резервирана към варианта „коалиция на желаещите“.
Ангел Найденов акцентира върху действията, които е предприело българското правителството във връзка с бежанския поток. Той отбеляза, че се изготвя оценка за създаване на допълнителен капацитет за временно настаняване на търсещи убежище в страната ни бежанци и призова за по-активно ангажиране на международните организации, тъй като потокът от бежанци е възможно да достигне приблизително 10 000 души до края на годината.
На 6 септември, в рамките на втория работен ден на неформалната среща на министрите на отбраната, от българска страна беше изразена подкрепа за инициативата на Европейската комисия, отразена при разработването на Комуникацията „За по-конкуретноспособен и по-ефективен сектор на отбраната и сигурността“. С нея се цели насърчаване на развитието на Европейската отбранителна технологична и индустриална база.
По време на сесиите бяха разгледани още въпроси свързани с повишаване на ефективността и въздействието на Общата политика за сигурност и отбрана, развитието на способностите и укрепването на европейската отбранителна индустрия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА