Отидете към основна версия

2 586 0

Сирия се съгласи да сдаде химическото оръжие

  • сирия-
  • химическо оръжие-
  • русия-
  • сащ

Съвещанието на Съвета за сигурност на ООН се отложи за неопределено време

Сирийският премиер Уаел ал Халки обеща пълно химическо разоръжаване.

Министър-председателят на Сирия Уаел ал Халки обяви днес, че неговата страна поддържа предложението на Русия да предаде всичкото си химическо оръжие под международен контрол, съобщи „Ройтерс“.

По думите на премиера, Дамаск се съгласява на тази стъпка, за да „съхрани живота на сирийците“. По-рано руското предложение приветства и външният министър Уалид Муалем, който бе на посещение в Москва.

„Ние искаме да се присъединим към Конвенцията за забрана на химическото оръжие. Готови сме да спазваме своите задължения в съответствие с тази конвенция, включително и с предоставянето на данни за тези оръжия“, декларира Муалем при отлитането си от руската столица.

„Готови сме да обявим местонахождението на химическите ни оръжия, да спрем производството им, а също така да покажем съответните обекти на представителите на Русия, на други държави и на ООН. Нашият ангажимент към руската инициатива има за цел да прекрати поддържането на всички химически оръжия“, подчерта още сирийският външен министър.

Русия от своя страна съобщи, че е поискала от Дамаск в кратки срокове да бъде разработен конкретен план за поставянето на складовете с химическо оръжие под контрола на международната общност, а впоследствие – и за унищожаването му.

В същото време Франция обеща да представи за разглеждане в Съвета за сигурност на ООН проекторезолюция за определяне на реда по разоръжаването и налагането на съответни санкции и употреба на сила при нарушаването му. Според осведомен източник на ИТАР-ТАСС от щаб-квартирата на ООН, Русия е отхвърлила предложената от Франция проекторезолюция. Все пак руският външен министър Сергей Лавров и френският му колега Лоран Фабиус са имали телефонен разговор и са се разбрали да поддържат постоянна връзка по казуса Сирия.

Великобритания също заяви, че ако руският план сработи, то той трябва да бъде много строго контролиран. Вашингтон още преди това призна, че руското предложение е достойно за разглеждане, макар да изрази известен скептицизъм относно неговата реализация.

Руското предложение за лишаването на Сирия от химическо оръжие дойде след изказване на американския държавен секретар Джон Кери, че само пълно химическо разоръжаване на страната може да предотврати предстоящия военен удар на САЩ.

Сирия притежава един от най-големите химически арсенали в Близкия Изток.

Междувременно извънредното съвещание на Съвета за сигурност към ООН, което по инициатива на Русия трябваше да заседава в 23 часа тази вечер по проблемите, свързани със Сирия, бе отложено за неопределено време, отново по искане на руската страна, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на информация на представителя на Австралия в ООН Гари Куинлан. 

Американският президент Барак Обама също предложи на сенаторите на закрито заседание да отложат гласуването за одобрение на военна намеса в Сирия до разглеждането на възможно дипломатическо решение на конфликта.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания