Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто каза при посещение в босненската столица Сараево днес, че Унгария не е съгласна Европейският съюз да въведе санкции за (страни от) Западните Балкани, предаде босненската редакция на Анадолската агенция, пише БТА.
„Ако погледнем колко са били успешни санкциите през последните десетилетия, мисля, че можем да заключим, че не са довели до по-значителни резултати. Същата е ситуацията и сега с брюкселските санкции. В никакъв случай не сме съгласни ЕС да въведе каквито и да било санкции по отношение на (страни от) Западните Балкани“, каза Сиярто и подчерта, че тези, които мислят, че със санкции могат да се решат каквито и да било проблеми, не знаят каква е ситуацията и опитват да прикрият незнанието си.
След среща с президента на босненската Република Сръбска Милорад Додик Сиярто подчерта, че политическите лидери на Балканите „не са спечелили на тото наградата да бъдат президенти, а са избрани от народа“ и затова всички, които искат да се въведат санкции против Додик, не желаят да уважат волята на гражданите на Република Сръбска, съобщи в. "Данас".
Сиярто каза още, Унгария подкрепя Босна и Херцеговина и присъединяването ѝ към Европейския съюз.
Според него предизвикателствата, които е създал военният конфликт в Украйна, показват, че забавеното през последните години присъединяване на страните от Западните Балкани в Европейския съюз е било грешка от страна на ЕС, предаде Анадолската агенция.
„Унгария иска да забърза процеса на разширяване на ЕС, но и вие много добре знаете, че в ЕС съществуват държави членки, които само на думи подкрепят разширяването на ЕС, а когато се стигне до решение, са много сдържани. Затова ние призоваваме страните членки да престанат с ограничаването на процеса на разширяване на ЕС, защото това за ЕС и за Унгария означава риск за сигурността“, подчерта Сиярто.
Петер Сиярто се срещна с външния министър на Босна и Херцеговина Елмедин Конакович в Сараево, с когото обсъди и двустранните отношения.
Конакович благодари на колегата си за подкрепата на статут на Босна и Херцеговина като страна - кандидатка за членство и подчерта, че Унгария е голям поддръжник на разширяването на ЕС.
„Подкрепяме всяко регионално сътрудничество във всички части на Балканите и Европа стига, разбира се, да се зачита конституцията на Босна и Херцеговина и нашите закони“, каза Конакович относно евентуално сътрудничество между двете страни в областта на енергетиката.