Отидете към основна версия

2 501 20

Незабрадените иранки - без паспорт и шофьорска книжка

  • иран-
  • жени-
  • права на жените-
  • паспорт-
  • забрадка-
  • иранки-
  • репресии-
  • хиджаб

Режимът в Техеран е отчаян

Снимка: БГНЕС/ EPA

Иран може да въведе още по-строги мерки и глоби за жените, които отказват да носят хиджаб на обществени места, казва консервативният духовник и депутат Хосейн Джалали. По думите му парламентарната Комисията по култура е провела 300 срещи с представители на Съвета по национална сигурност, за да обсъдят новия "План за целомъдрие и хиджаб". "Плановете ни за хиджаба скоро ще започнат да се прилагат по-ефективно, отколкото досега", заяви Джалали.

Ако планът бъде въведен, жените без хиджаб ще могат да бъдат глобявани със сума, достигаща до 60 000 евро. Планираните наказателни мерки включват и отнемането на шофьорски книжки и паспорти. За целта правителството трябва да подготви съответния законопроект за документиране на нарушенията и уведомяване на извършителите се предвижда да се използва изкуствен интелект.

"Много сме"

Младата иранка Захра казва пред ДВ, че вижда много жени, които също като нея не носят забрадки: "Много сме. Не можете да ни принудите отново да носим забрадки". В интернет също могат да се намерят много снимки и видеоклипове на жени, които са на обществени места без хиджаб. В момента няма и следа от нравствената полиция, която контролира облеклото на жените и ги арестува, ако нарушат правилата.

Тази полиция изчезна от общественото пространство след трагичната смърт на Джина Махса Амини, която бе арестувана за неносенето на хиджаб и малко след това изпадна в кома и почина. Властите и до днес отричат да са използвали сила при задържането ѝ. Смъртта ѝ доведе до вълна от протести, които продължиха с месеци.

Еманципацията в Иран е факт

"Планът на управляващите е коварен", смята защитничката на женските права Мади Голру. "С новите мерки те искат най-вече да увеличат разходите на семействата като цяло - бащата или съпругът ще плащат, след което ще следят какво правят дъщерите им или съпругите им в бъдеще". Фактът, че за отказ от носене на хиджаб ще се плаща повече, отколкото за отнемането на човешки живот, показва колко отчаяна е политическата система в момента, коментира още тя.

Голру казва и, че този метод на сплашване е бил използван непосредствено след Ислямската революция от 1979-а година: "Тогава религиозни бойни групи нападаха жени без хиджаби на обществени места. Страхувайки се за своята сигурност, много мъже принуждаваха съпругите и дъщерите си да носят хиджаби. Но сега този метод няма да сработи. Много жени са образовани и финансово независими". Според правозащитничката фактът, че хардлайнерите в парламентарната Комисия по култура и представителите на Висшия съвет по национална сигурност е трябвало да се срещнат 300 пъти, за да обсъдят плана, показва колко разединено е политическото ръководство на страната.

"Промяната в Иран е факт", казва пред ДВ изследователката на конфликти Мариам Салехи. "Промените не вървят гладко - има и неуспехи. Но обществото повече няма да се примирява с този натиск."

Автор: Шабнам фон Хайн

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 8 гласа.

Свързани новини