Отидете към основна версия

4 142 113

Руснаците пият все повече алкохол. Заради войната?

  • алкохол-
  • русия-
  • алкохолизъм-
  • украйна

През 2022 година продажбите на дребно на спиртни напитки (водка, коняк, ром, джин и ликьор) са се увеличили с 7,5% в сравнение с 2021, стигайки до 6,8 литра на глава от населението годишно

Снимка: Shutterstock

През 2022 година продажбите на твърд алкохол в Русия са нараснали. На фона на войната срещу Украйна руснаците пият все повече алкохол.

На фона на войната в Украйна руснаците са започнали да пият повече твърд алкохол. През 2022 година продажбите на дребно на спиртни напитки (водка, коняк, ром, джин и ликьор) са се увеличили с 7,5% в сравнение с 2021, стигайки до 6,8 литра на глава от населението годишно, информира социологическата агенция Finexperiza.

Да се натровиш с алкохол?

Когато се употребява в големи количества, твърдият алкохол понякога може да причини и смърт. "Не можете да се отровите с бира. С вино - много трудно. Това може да се случи само след много консумация на силен алкохол", обяснява пред ДВ Евгений Андреев, началник на Международната лаборатория за изследване на гражданското здраве.

Русия е сред страните с най-висока смъртност, причинена от консумацията на алкохол. По данни на Института за изследване на здравето към Вашингтонския университет спиртните напитки причиняват 19,4 смъртни случая на 100 000 души в Русия.

В Германия този показател е много по-нисък - 7,5. Въпреки че германците всъщност пият повече алкохол. По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2019 средностатистическият германец на възраст над 15 години е изпил 11,9 литра алкохол. В същото време един руски гражданин е изпил 10,5 литра. Според експерти това до голяма степен се дължи на стандарта на живот на населението, който спада по време на икономически сътресения.

Как се променят алкохолните нагласи на руснаците

От десетте страни с най-много алкохолни натравяния седем са били част от бившия Съветски съюз, обяснява Евгений Андреев. През 2020 международен екип от изследователи от Висшето училище по икономика и Института за изследване на населението "Макс Планк" установява, че в посткомунистическите страни Беларус, Литва и европейската част на Русия голяма част от мъжете в трудоспособна възраст умират преждевременно именно поради злоупотреба с алкохол.

Прекомерната консумация на алкохол е била разпространена по тези места още по времето на Руската империя. "Пиенето предимно на водка, т.е. разреден етилов алкохол, става популярно от средата на 19 век", обяснява Андреев.

Начинът, по който се консумира алкохол в Русия, се е променил през последните две десетилетия. През 2000 делът на твърдия алкохол в продажбите на алкохолни напитки на дребно е бил много по-висок - 71%. През 2020 той спада до 43%. Спиртните напитки постепенно са заменени от виното и бирата. От 2003 до 2019 броят на смъртните случаи, свързани с употребата на алкохол, в Русия е намалял наполовина.

Положителната тенденция, която се наблюдава през тези 16 години, е свързана с повишаването на стандарта на живот в този период, смята Евгений Андреев. "За хората вече имаше алтернатива - те си купуваха жилища, свестни коли, ходеха на почивка в чужбина. Хората вече можеха да харчат парите си за друго, не само за алкохол."

Във времена на икономически сътресения и спад на доходите обаче употребата на алкохол се увеличава в целия свят, подчертава експертът. Такъв ръст се е наблюдава в Русия през 1998, 2008 и 2015 година. "Всички тези случаи следват абсолютно еднакъв сценарий", обяснява Вадим Дробиз.

Как войната засили консумацията на алкохол

Подобно нещо се случи и през миналата година. "Рязкото увеличение на обменния курс на долара и еврото доведе до рязко покачване на цените на вносните продукти, което доведе до спад на вноса и увеличаване на производството на местно ниво както на високоалкохолни напитки, така и на вина", обяснява експертът. Освен това руснаците имат все повече грижи и тревоги. Твърдият алкохол е бил консумиран по-често в опит за справяне с тревожността и стреса, които мнозина са изпитали по време на пандемията, а после и след избухването на войната в Украйна.

През 2022 година на фона на войната в Украйна продажбите на водка са се увеличили с 6%. Но ще доведе ли засиленото пиене до социални проблеми? Според Вадим Дробиз ръстът все още не е достатъчно голям, за да окаже влияние върху социалния живот.

Други експерти обаче обясняват нарастването на насилието в страната именно с употребата на алкохол. Групата за защита на правата на човека Traumpunkt публикува доклад на тема "Модели на повишено насилие в страни, въвлечени във въоръжени конфликти". Авторите предполагат, че увеличението с 4% на убийствата и опитите за убийство в Русия (от 7332 случая през 2021 г. на 7628 случая през 2022 г.) и увеличаването на броя на жените, които търсят спешна психологическа помощ след домашно насилие, може да се дължи именно на повишената консумация на алкохол.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 27 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания