Отидете към основна версия

2 337 26

Саудитска Арабия се присъедини към ШОС, задълбочавайки още повече връзките с Китай

  • саудитска арабия-
  • шос-
  • китай-
  • мохамед бин салман-
  • си дзинпин

Докъде се простират амбициите на Китай и ШОС в Близкия изток и дали Пекин и Рияд ще задълбочат още повече отношенията си, предстои да се види, но Западът и най-вече САЩ няма как да приемат безкритично действията на Саудитска Арабия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Саудитска Арабия обяви миналата седмица изненадващото геополитическо решение да се присъедини към Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС). Влизането в доминирания от Пекин блок е поредната стъпка за задълбочаване от Рияд на двустранните връзки с Китай.

Саудитските държавни медии разпространиха миналата сряда новината, че близкоизточното кралство е решило да стане част от ШОС. Както съобщи официалната Саудитска агенция по печата (СПА), това е станало на заседание на саудитското правителство миналия вторник, председателствано от крал Салман, на което е бил одобрен съответният меморандум за присъединяване, отбелязват агенциите.

В официалното изявление се пояснява, че точният статут, който получава Рияд в организацията, ще бъде на страна „партньор в диалога“, което е една степен по-ниско равнище на участие в ШОС в сравнение с това на страните със статут на „държава член“.

ШОС е геополитическо обединение, създадено през 2001 г. като организация за насърчаване на връзките в политическата, икономическата и военната област между страните участнички като противовес на доминираните от Запада наднационални организации и институции.

Освен Китай осемте първоначални държави членки включват още Индия, Пакистан, Русия и четирите бивши средноазиатски републики на СССР Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан. Миналата година статут на член получи и Иран.

Влизането на Рияд в ШОС е било обсъдено при посещението през декември на китайския президент Си Цзинпин в Саудитска Арабия, заявиха източници на Ройтерс.

Сред страните в организацията със статут на партньори в диалога са и други влиятелни арабски държави като Египет и Катар.

Решението на Рияд беше предшествано от увеличение миналия вторник на участието на саудитската държавна петролна компания „Сауди Арамко“ в многомилиарден инвестиционен проект в Китай и от сключено по-малко от три седмици преди това историческо споразумение за възстановяване на дипломатическите отношения с Иран, постигнато с китайско посредничество.

Отдавнашните регионални противници шиитски Иран и сунитска Саудитска Арабия бяха в непряк военно-политически конфликт помежду си, който на практика се водеше в целия Близък изток: двете страни враждуваха опосредствено помежду си, подкрепяйки воюващите лагери в различни военни конфликти в региона от Йемен до Сирия.

Макар и Рияд да изтъкваше, че е започнал диалога с Техеран за нормализиране на отношенията много преди споразумението, в крайна сметка именно намесата на Китай в него миналата година даде решителния тласък за помирението между двете близкоизточни суперсили.

Но участието на Си в тези процеси предизвика изненада, най-вече заради тесните връзките между Саудитска Арабия и Вашингтон, чиито отношения в последно време се обтегнаха заради въпроси като правата на човека и нежеланието на Рияд да увеличи добива на петрол така, че цената му да поевтинее и страни като Русия да не могат да печелят от износа на черно злато.

Също миналия вторник китайският президент имаше телефонен разговор със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, който е фактическият управник на Саудитска Арабия. В него Си приветства успокояването, както се изрази китайският президент, на напрежението в Близкия изток.

В този свой първи публичен коментар за саудитско-иранското споразумение Си добави, че подкрепяният от Китай диалог в Близкия изток „ще допринесе съществено за укрепването на регионалното единство и сътрудничество“, припомня „Ал Джазира“.

Според анализатори, цитирани от специализирания лондонски новинарски портал „Мидъл ийст ай“, Китай и Саудитска Арабия все повече се сближават, като изглежда целта на първо време е да се задълбочат икономическите връзки.

„Саудитска Арабия има силно желание да развива отношения с Китай, който е най-големият ѝ търговски партньор, но в същото време иска да поддържа и отношенията си със САЩ, които са най-големият ѝ партньор в областта на сигурността“, каза пред „Мидъл ийст ай“ от Лондон Наджа ал Отайби, която е саудитски политически наблюдател.

Според нея решението на Рияд да стане част от ШОС е движено не само от икономически, но и от важни геополитически съображения в по-широкия регионален контекст, свързани със сближаването между Китай и Иран. Особено притеснително за Саудитска Арабия според нея е било сключеното миналата година между Пекин и Техеран двустранно споразумение за 25-годишно стратегическо партньорство.

„Китай става все по-голяма сила на международната арена, затова Рияд не желае да допуска отношенията на Пекин с региона на Близкия изток да се свеждат до стратегически отношения само с Техеран“, каза Отайби. „Саудитска Арабия цели да увеличи значението на арабските страни в кръга на тези отношения, и най-вече значението на арабските страни от региона на Залива.“

Мнението на Отайби до голяма степен се споделя от Елена Супонина, руски ориенталист и политолог, но с тази разлика, че според нея освен задълбочаване на връзките с Китай решението за присъединяване към ШОС има за цел и задълбочаване на тези с Русия.

„Иран оформи участието си в ШОС преди година. Решението на Саудитска Арабия да се присъедини не е реверанс, а е следствие от това, че Рияд все повече се ориентира към икономическата мощ на Китай и се стреми да подобри отношенията си с Русия“, каза Супонина пред „Независимая газета“. „Още повече че Китай активизира политиката си в региона.“

Според Супонина успехът на Пекин в помиряването на Техеран и Рияд „тепърва трябва да издържи проверката на времето“. Според нея за разведряването на отношенията с Иран е допринесла умората на Саудитска Арабия от регионалните конфликти с Техеран и най-вече желанието ѝ час по-скоро да излезе от войната в Йемен, където подкрепеното от нея, включително с военна намеса, международно признато правителство така и не успя да победи шиитските бунтовници хуси.

Супонина коментира пред „Независимая газета“ и мненията в някои западни медии, че Китай и Русия гледат на ШОС като на аналог на НАТО. „Никой не е поставял подобна задача пред тази организация. Тя е обединение без строго определени задължения. Именно затова все повече страни искат да се присъединят към нея“, смята Супонина.

Китайското издание „Саут Чайна морнинг пост“ отделя внимание на въпроса какво означава решението на Саудитска Арабия да влезе в ШОС за китайското влияние в Близкия изток. Потърсените за коментар от вестника експерти изразяват мнение, че значението на този ход не бива да се преувеличава, но с уговорката, че той може да послужи като добра основа за бъдещо разширяване на сътрудничеството между Пекин и Рияд отвъд икономическата сфера.

Докъде се простират амбициите на Китай и ШОС в Близкия изток и дали Пекин и Рияд ще задълбочат още повече отношенията си, предстои да се види, но Западът и най-вече САЩ няма как да приемат безкритично действията на Саудитска Арабия, един от най-важните им партньори и съюзници в размирния регион.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 27 гласа.

Свързани новини