Отидете към основна версия

2 594 32

Истината за това кой взриви газопроводите “Северен поток“ 1 и 2 не иска да изплува от Балтийско море

  • северен поток-
  • балтийско море-
  • газ-
  • газпром

“Ню Йорк таймс“ цитира американски официални лица, според които саботажът на газопроводите може да е бил извършен от "проукраинска група", която е действала без знанието на американските власти

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Остава неясно кой стои зад експлозиите на газопроводите "Северен поток", свързващи Русия и Германия, заяви вчера шведската прокуратура, която разследва случая, цитирана от Ройтерс.

Взривовете бяха извършени миналата година и доведоха до изхвърляне на газ в Балтийско море.

Швеция твърди, че все още търси предимно държавни участници.

Ще бъде "трудно" да се потвърди кой стои зад миналогодишните атаки срещу газопроводите "Северен поток" в Балтийско море, заявиха шведските органи, разследващи инцидента.

В изявление Матс Люнгквист, прокурорът, който води разследването, заяви, че екипът му се надява "да може да потвърди кой е извършил това престъпление", но че обстоятелствата са "трудни за разследване".

"Работим непрестанно и търсим навсякъде, без да оставяме нищо на случайността", се казва в изявление на прокурора.

"Надеждата ни е да открием кой е извършил престъплението, но трябва да се отбележи, че това вероятно ще е трудно предвид обстоятелствата", допълни той.

Люнгквист заяви, че все още е най-вероятно за инцидента да е отговорен държавен субект. "Не изключваме нищо, но нашият основен сценарий за това е, че държавен субект, пряко или поне косвено, стои зад това", каза той.

Той също така отправи предупреждението, че инцидентът "се е превърнал в открита арена за различни опити за влияние", но не влезе в детайли.

Експлозиите на подводните газопроводи, които свързват Русия и Германия, през септември 2022 г. причиниха сериозни щети и предизвикаха отделни разследвания в три различни държави.

Шведската прокуратура тъпче на място

Въпреки че от експлозиите на дъното на Балтийско море мина повече от половин година, разследващата инцидента шведска прокуратура досега не е подала никаква стойностна информация.

След като шведските власти по-рано потвърдиха, че е умишлен акт на саботаж, това породи няколко теории за самоличността и целите на извършителите, като се предполагаше, че в него са замесени Русия, САЩ и проукраинска група. Кремъл, Белият дом и украинското правителство категорично отричат да са замесени.

"Тези спекулации не оказват влияние върху текущото разследване, което се основава на факти и информация, която е получена от анализите, разследванията на местопрестъплението и сътрудничеството с властите в Швеция и други държави", заяви Люнгквист.

Разследването на Швеция е "преди всичко с цел да се провери дали шведските интереси или шведската сигурност са застрашени, например дали шведска територия е била използвана за извършване на саботажа", добави прокурорът, цитиран от „Политико“.

Швеция провежда разследването, тъй като две от изтичанията на газ станаха във води в рамките на нейната изключителна икономическа зона (ИИЗ).

Странно е, че разследването на шведската прокуратура продължава да тъпче на място, след като в началото на март германски медии постигнаха пробив в изясняването на това кой е извършил бомбените удари срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2. След съвместно разследване на А Ер Де (ARD), политическото списание на А Ер Де "Контрасте“ (Kontraste), Ес Ве Ер (SWR) и "Цайт“ (Die Zeit) става възможно да се възстанови до голяма степен как и кога е била подготвена атаката с експлозиви. Според него следите водят в посока Украйна.

Журналистическото разследване успешно идентифицира плавателният съд, който вероятно е била използван за тайната операция. Твърди се, че става дума за яхта, наета от компания със седалище в Полша, която очевидно принадлежи на двама украинци. Според разследването тайната операция в морето е била извършена от екип от шестима души - петима мъже и една жена. Групата се е състояла от капитан, двама водолази, двама асистенти и лекарка, за които се твърди, че са транспортирали експлозивите до местата на престъпленията и са ги заложили там. Националността на извършителите не е ясна. Атентаторите са използвали професионално подправени паспорти, за които се твърди, че са били използвани, наред с другото, за наемане на лодката.

Прави впечатление, че словоохотливите когато става дума за греховете на Москва западни разузнавателни служби, оглушително мълчат за експлозиите, разкъсали руските газопроводи, отбелязват наблюдатели..

Само Москва използва термина “терористичен акт“

Налице, освен неяснотата кой е извършителят, е разминаване между формулировката на случилото се. Западът, включително и НАТО, определя случилото се със “Северен поток“ 1 и 2 като “саботаж“. Москва, от своя страна, твърдо стои зад определението “терористичен акт“ и “диверсия“.

На Запад не допускат Русия до разследването

Шведската прокуратура засега не смята за необходимо да си сътрудничи с Русия в разследването на взривяването на газопроводите "Северен поток" 1 и 2, заявил прокурорът Люнгквист пред кореспондент на ТАСС.

"С удоволствие ще си сътрудничим, ако видим, че има нужда от това. Но при този случай не виждаме такава", заявил Люнгквист.

"По принцип сме положително настроени към сътрудничеството [с Русия], но в предварителното разследване не се фокусираме върху това кой го е направил (взривяването - бел. ред.), най-важното за нас е да изключим, че Швеция по някакъв начин е била използвана като платформа за този саботаж", обясни той, като се позова и на "секретността на разследването".

Той не коментира и разследването на американския публицист Сиймор Хърш, който в статия от 8 февруари написа, че през юни 2022 г. водолази от военноморските сили на САЩ с подкрепата на норвежки специалисти са заложили взривни устройства под газопроводите. Очакваната реакция на Белия дом беше да нарече твърденията на Хърш "тотално неверни и пълна измислица".

По-късно “Ню Йорк таймс“ цитира американски официални лица, според които саботажът на газопроводите може да е бил извършен от "проукраинска група", която е действала без знанието на американските власти.

Независимо дали има или не държавно участие в експлозиите, будят сериозно безпокойство фактите, че успешно е била организирана подривна група от експерти, които са разполагали с детайлна информация за целта, снабдили са се с намиращ се под контрол специфичен експлозив, свършили са си работата и … се изпарили. Няма ги.

Остават въпроси, които не трябва да се забравят и които искат отговори.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 20 гласа.

Свързани новини