Отидете към основна версия

3 891 67

Глад и жестокости в руски плен: "Опитваха се да ни пречупят"

  • украйна-
  • русия-
  • плен-
  • пленници-
  • война-
  • глад-
  • военни престъпления-
  • тормоз-
  • кремъл

Гладът и постоянният физически и психически тормоз в руски плен изтощили Максим до крайност. Мъжът отслабнал с 32 килограма.

Снимка: БГНЕС/ EPA

От началото на войната в Украйна воюващите страни си разменят пленници. В Украйна са се завърнали общо 2235 души. Повечето от тях са понесли тежки физически и психически травми. Дмитрий Лубинец, пълномощник по въпросите на човешките права на украинския парламент казва, че 86% от украинските военни, намирали се в руски плен, са били подложени на изтезания.

Първата ябълка след повече от 10 месеца

"Докато се намирах в плен, отслабнах с 32 килограма. Бях изтощен физически, а и крайно изнервен", разказва пред ДВ Максим Колесников, който е бил освободен на 4.2. 2023 година. Негова снимка, на която се вижда как държи в ръка ябълка, развълнува мнозина – съвсем ясно си личи искрената му радост, че отново може да се наслади на този плод – след повече от десет месеца лишаване от свобода.

„Отношението към нас, пленените, беше жестоко. Опитваха се да ни пречупят: караха ни по цели дни стоим прави, да изпълняваме тежки физически упражнения“, споделя Максим, който бил заловен, докато отбранявал Киев. Пленниците изпитвали и постоянен глад, тъй като не им давали достатъчно храна. „Даваха ни по две чаши храна на ден – каша и супа, в която имаше само парче картоф и цвекло. За 14 души даваха общо едва три литра вода на ден.“ Ситуацията започнала да се подобрява донякъде чак към края на август. „Очевидно си дадоха сметка, че представляваме обменен фонд“, обяснява Максим.

Към санаториума и болницата

Максим бил разменен заедно с още 115 украински военни на граничен пункт в Сумска област. А ябълката не попаднала в ръцете му случайно – в Украйна веднага предоставят на освободените от плен специален пакет с продукти.

След това всички освободени пленници се откарват в най-близката болница, където получават дрехи, обувки, бельо, козметика, смартфон със сим-карта. „Всичко това ми бе много полезно“, обяснява Максим, който получил възможност да се обади на близките си и да вземе душ. Зарадвал се и на ножичката за нокти – защото по време на руския плен трябвало да си ги изгризват със зъби.

В болницата освободените минават медицински преглед, след което започва периодът на рехабилитация. Тези, които имат нужда от по-сериозно лечение, се настаняват в болница, а останалите отиват в санаториум – като Максим. Там той бил прегледан от различни специалисти: невролог, травматолог, хирург, кардиолог, психолог и т.н.

За времето в плен се получава обезщетение

Властите в Украйна се грижат и за това да възстановят всички изгубени документи и банкови карти на освободените. Освен това им изплащат сумите, които те са пропуснали да получат от държавата, докато са били в плен. „Става дума за доста сериозни суми. Ако военният е бил на предната линия, получава по около 100 000 гривни на месец (почти пет хиляди лева), обяснява за ДВ Петър Яценко, говорител на Координационния щаб по въпросите, свързани с военнопленниците.

Той пояснява, че тази сума се изплаща за всеки месец в плен, а освен нея има и еднократна помощ от 100 000 гривни. Ако обаче съответните лица са напуснали позициите си и са се предали доброволно, не получават заплащане. По думите на Яценко тези случаи са около пет процента.

По време на престоя в санаториум бившите военнопленници възстановяват физическото си здраве. Двата основни проблема за повечето бивши пленници е свързана със загубата на тегло и на мускулна маса. А тези, които се нуждаят от специфично лечение, за каквото в Украйна няма условия, се изпращат зад граница – например за бионическо протезиране.

Ментално възстановяване

Всеки бивш пленник има нужда от различно време за психическо възстановяване, казва пред ДВ военният психолог Андрей Козинчук. „Последната фаза от менталното възстановяване е усещането за обществена полза – да тръгнеш на работа, да участваш в социалния живот, да се върнеш на военна служба. Някои стигат до този етап за месец, но на други може да са им нужни и няколко години“, обяснява Козинчуки пояснява, че един от основните проблеми е чувството на вина, което обикновено изпитват онези, които са се озовали в плен.

Бившият военнопленник Максим Колесников признава, че след рехабилитацията се чувства много по-добре физически, макар все още да има известни оплаквания. Въпреки това вече се е завърнал на служба в армията.

Автор: Александър Куницкий

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 41 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: