Отидете към основна версия

2 175 31

Надпревара! САЩ връщат тактическите си ядрени оръжия в Южна Корея?

  • джон болтън-
  • северна корея-
  • южна корея-
  • ядрено оръжие-
  • корейски полуостров

Джон Болтън заяви, че разполагането на американските тактически ядрени оръжия ще допринесе за успокоението на южнокорейците, като същевременно изпрати предупреждение до Пхенян

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Съединените щати трябва отново да разположат тактически ядрени оръжия в Южна Корея. Това заяви бившият съветник по националната сигурност на САЩ Джон Болтън, цитиран от "Ройтерс".

По негови думи целта е да се изпрати ясно послание на Северна Корея и да се успокоят нарастващите призиви в Юга за собствено разработване на такъв тип оръжия.

Изказването на Болтън идва в момент, когато южнокорейският президент Юн Сук-йел е във Вашингтон за среща на върха с американския си колега Джо Байдън. Очаква се двамата лидери да обсъдят начини за повишаване на доверието във възпиращо средство на САЩ - ядрения чадър на Америка, който защитава нейните съюзници.

На фона на опитите на Северна Корея да усъвършенства способностите си за нанасяне на удар с ядрена ракета по САЩ, Юн е изправен пред въпроси относно зависимостта на сигурността на Южна Корея от САЩ. Някои високопоставени членове на партията на Юн призовават Сеул да разработи свои собствени ядрени програми.

Болтън заяви, че разполагането на американските тактически ядрени оръжия ще допринесе за успокоението на южнокорейците, като същевременно изпрати предупреждение до Пхенян.

"Връщането на тактическите ядрени оръжия на полуострова би било ясна демонстрация на нашата решимост да възпрем Северна Корея", подчерта той в кулоарите на форум, организиран от Института за политически изследвания "Асан" в Сеул.

"Разполагането на тактически оръжия не пречи на Южна Корея да придобие свои собствени способности, но може да ни даде известно време да обмислим дали наистина искаме това", добави той.

Съединените щати разположиха тактически ядрени оръжия в Южна Корея през 1958 г. и ги изтеглиха от територията ѝ през 1991 г. Оттогава те се зарекоха да използват всичките си способности, за да защитят своя ключов азиатски съюзник.

По време на предизборната си кампания Юн заяви, че ще поиска от САЩ да върнат ядрените оръжия в Южна Корея, ако това е необходимо, но се отказа от този ход след встъпването си в длъжност през май. Неговият министър на отбраната Лий Йон-суп през ноември отрече Сеул да обмисля подобна мярка.

Миналата седмица Юн заяви, че разработването на ядрени оръжия нарушава Глобалния договор за неразпространение на ядрени оръжия, но той самият работи за укрепване на ролята на Сеул в разширеното възпиране на САЩ.

По думи на Болтън съмненията на южнокорейците относно засиленото възпиране на САЩ са "напълно легитимни", но ако те предпочетат да създадат свои собствени оръжия, това ще подкопае глобалния режим на неразпространение на ядрени оръжия и ще предизвика ядрена надпревара в региона.

Вместо това Сеул, Вашингтон и Токио биха могли да обмислят тристранен ядрен консултативен механизъм, подобен на групата за ядрено планиране на НАТО, или да инициират по-широка група за "колективна самоотбрана", която може да включва Тайван, предложи той.

"Южна Корея може да помогне за създаването на структура за колективна самоотбрана в Източна Азия или в по-широкия Индо-Тихоокеански регион", допълни Болтън. "Колкото повече хора могат да гледат на общите си интереси не само от ядрената страна, но и срещу заплахата, която представляват държави като Китай и Северна Корея, толкова по-безопасни сме всички ние".

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 25 гласа.

Свързани новини