Отидете към основна версия

2 172 20

Дефицитът по текущата сметка на Турция към "Газпром" нарасна до 97 млрд. долара

  • газпром-
  • дефицит-
  • русия-
  • руски газ-
  • газ-
  • турция-
  • фатих дьонмез

Цените се повишиха извънредно много миналата година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Турция се е договорила с руската компания "Газпром" за отсрочване на плащането на част от природния газ, който е внесла след рязкото покачване на цените миналата година, съобщи министърът на енергетиката Фатих Дьонмез, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

Дефицитът по текущата сметка на Турция нарасна през миналата година в резултат на увеличението до 97 млрд. долара на разходите за внос на енергия, което е почти два пъти повече от средното за последните години. Оттогава цените на енергията се понижиха, тъй като пазарите се адаптираха към смущенията, причинени от нахлуването на Русия в Украйна.

Имаше преговори, беше постигнато споразумение с Русия, с компанията "Газпром" за отлагане на плащанията над определено ниво, след като цените се повишиха извънредно много миналата година по начин, който никой не можеше да предвиди, каза Дьонмез в интервю за телевизия Хабер глобал (Haber Global).

Газпром не е отговорил на искането на Ройтерс за коментар. Дьонмез не уточни кога е сключена сделката, но заяви, че тя е извършена в координация с Министерството на финансите и държавната хазна и че подобни сделки са обичайни.

Дефицитът по текущата сметка на Турция нарасна до 48,75 млрд. долара през 2022 г. от 7,23 млрд. долара през 2021 г. и 31,89 млрд. долара през 2020 г., сочат данни на централната банка. Турция има за цел да обърне хроничния си дефицит по текущата сметка към излишък в рамките на икономическата си програма, която дава приоритет на инвестициите и износа, като същевременно поддържа ниски лихвени проценти. Разходите за внос на енергия започнаха да намаляват от януари и се понижиха с 19 на сто на годишна база през първите четири месеца на 2023 г., сочат правителствени данни.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: