Отидете към основна версия

3 500 75

Берлин към Пекин: Вземете страна, неутралитетът означава да подкрепяш агресора

  • аналена бербок-
  • китай-
  • германия-
  • украйна-
  • владимир путин-
  • си дзинпин

Китай може, ако реши, да изиграе важна роля за прекратяване на войната, подчерта министър Аналена Бербок

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Китай ще поддържа линии за комуникация с всички страни във войната в Украйна, включително с Германия, в опит да се постигне прекратяване на огъня. Това заяви китайският външен министър Чин Ган, цитиран от "Ройтерс".

"Като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и отговорна голяма страна, Китай нито ще наблюдава безучастно, нито ще налива масло в огъня", подчерта той заедно с германския си колега Аналена Бербок по време на посещение в Берлин.

Относно предложението на Европейския съюз да включи в черния списък няколко китайски компании като част от новия пакет от санкции срещу Русия, Цин посочи, че Пекин "твърдо се противопоставя" на това някои държави да налагат едностранни санкции на други страни, включително на Китай.

"Китай ще предприеме необходимия отговор и ще защити решително законните права и интереси на китайските предприятия", увери министърът.

По-рано Европейската комисия предложи в черния списък да бъдат включени китайски компании, както и да се ограничи износът за страни, смятани за замесени в заобикалянето на търговските ограничения, наложени на Русия съгласно последния пакет от санкции срещу Москва.

От своя страна, Бербок заяви, че преговорите по новия кръг от санкции продължават, като подчерта, че е важно да се попречи на руските отбранителни компании "да получат достъп до стоки, свързани с войната" и да се гарантира, "че санкционираните стоки с двойна употреба няма да попаднат в погрешните ръце".

Дипломатически източници разкриха, че предложението на ЕК се фокусира върху борбата със заобикалянето на вече въведените санкции през трети страни, след като ЕС посочи Китай, Турция, Обединените арабски емирства, както и страни в Централна Азия и Кавказ като потенциални виновници за това.

Самата Германия гледа на Китай все повече като на стратегически съперник, освен като на най-голям търговски партньор, и обмисля поредица от мерки, докато преразглежда двустранните отношения.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 50 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: