Вторият тур на президентските избори в Турция може да се окаже много оспорвана битка между двамата претенденти за поста – настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган и кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу. Някои политици и избиратели се опитват на финалната права преди вота в неделя да предопределят изхода от гласуването с тиражиране на фалшиви новини в интернет.
Президентът Ердоган се опита да повлияе на резултата още преди първия тур – с едно манипулирано видео за основния му конкурент, което трябваше да го свърже с кюрдската ПКК. В едно интервю по телевизията Ердоган заяви по-късно, че му е все едно дали въпросното видео е истинско или манипулирано.
Но и привърженици на Кълъчдароглу използват дезинфорамации, за да повлияят на изхода от битката. ДВ провери три подобни твърдения преди балотажа.
Твърдение: "Щом веднъж си гласувал за Ердоган, гласът ти важи и за балотажа и не трябва да гласуваш отново“, твърди един турски инфлуенсър в Туитър и ТикТок.
Проверка на фактите: Грешно
Над четири милиона гледания има видеото само в Туитър, над 35 000 души са го отворили в ТикТок. В него инфлуенсърът с псевдоним "VartoLu" твърди, че гласовете за Ердоган от първия тур на изборите важели също и за балотажа. Затова привържениците на Ердоган нямало нужда да гласуват и на втория тур. Но онези от гласоподавателите, които смятат да подкрепят Кълъчдароглу, трябвало да гласуват още веднъж. Тези обяснения не отговарят на истината.
На балотажа на 28 май се решава дали Ердоган ще остане на президентския пост или президент на Турция ще стане Кълъчдароглу. Всички турски граждани, които искат да дадат гласа си за определянето на бъдещия президент, трябва да гласуват и тази неделя. Според закона за избирането на президент на страната победител е този от кандидатите, който на балотажа спечели повече гласове. Следователно подадените на първия тур гласове не се броят на втория тур.
"VartoLu", който е разпространил видеото с грешното твърдение, се представя във Фейсбук профила си като комик, живеещ в Париж. Ако обаче видеото е било замислено като сатира, то задължително е трябвало да бъде маркирано като такова, но случаят не е такъв. А неговата виралност в Туитър и на платформата ТикТок само показва, че много потребители са му се доверили.
Твърдения: Намиращият се в затвора Селяхаттин Демирташ, който е бивш кандидат за президент и някогашен конкурент на Ердоган, ще бъде пуснат на свобода, пише на предполагаем предизборен плакат на Кълъчдароглу, разпространен в Туитър от член на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ на Ердоган. На друг съмнителен плакат на кандидата на опозицията пък пише, че кюрдските милиции YPG (Отряди за народна самоотбрана) в Северна Сирия не са терористична организация.
Проверка на фактите: Фалшиви твърдения
Въпросните предизборни плакати изглеждат измамно истински: имат обичайния син фон, както и надпис „Решаваш ти“. Но обратното търсене на изображения чрез TinEye показва, че предизборните плакати са фалшиви и са обработени с програма за редактиране на изображения.
Твърдението, свързано с кюрдските милиции, също е невярно, както показва справката с уебсайта на кандидата за президент. На оригиналните му плакати фигурират съвсем различни предизборни лозунги, като например "Нашите граници ще са защитени", "Сирийците ще напуснат страната ни" или „Вижда се краят на терора“. Освен това цветът на сакото на Кълъчдароглу е различен от този на манипулираните предизборни плакати, на които снимката на кандидата на опозицията е добавена. Всичко това показва, че става дума за очевиден фалшификат.
Съдържанието на тази предизборна пропаганда е експлозивно, защото внушава, че Кълъчдароглу иска да освободи Селяхаттин Демирташ от затвора. Демирташ, който е една от най-важните опозиционни фигури в Турция, от 2016 г. се намира в строго охраняван затвор. Част е от обявената за прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН). Срещу нейни депутати се водят множество съдебни процеси за предполагаема подкрепа на ПКК.
В същото време манипулираните предизборни плакати внушават, че Кълъчдароглу не смята кюрдските милиции в Северна Сирия за терористична организация. Турското правителство обаче ги смята за паралелна структура на ПКК, застрашаваща националната сигурност и единството на Турция.
Твърдение: Турската телевизия „A Haber“ е показала бюлетина за балотажа с разяснението: Можете да дадете своя глас за Ердоган, който е показан и на снимка, или да изберете „друг“ кандидат без снимка, информират потребители в Туитър.
Проверка на фактите: Ето кои са истинските бюлетини
Показаните бюлетини без снимка на Кълъчдароглу са фалшиви. Както показва проучване в платформата Ютюб, въпросните фалшиви изборни бюлетини наистина са били показани в предаване на „A Haber“ на 20 май. Истинската бюлетина за втория тур изглежда така: От лявата страна има снимка на Ердоган и пълното му име, а от дясната страна - снимка на Кълъчдароглу и пълното му име. Под тях има две кръгчета, в които се поставя знак за гласуване.
Автор: Катрин Весоловски