Русия днес посочи, че гледа положително на мирната инициатива на папа Франциск за Украйна, но подчерта, че няма непосредствени планове за мисия на Ватикана в Москва, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БTA.
Изявлението на руското външно министерство пред РИА Новости беше първото публично признание от страна на Москва за този ход на папата. То беше предшествано от съобщението на Ватикана през уикенда, че ветеранът от инициативите на Католическата църква за мирно посредничество, италианският кардинал Матео Дзупи, е бил избран от Франциск за негов пратеник.
"Признаваме искреното желание на Светия престол да насърчава мирния процес", заяви руското външно министерство според РИА Новости. "В същото време от ватиканска страна не са предприети никакви практически стъпки за организиране на пътуването до Москва".
Дзупи вчера заяви пред репортери, че обхватът на мисията е "да помогне за намаляване на напрежението в конфликта" с надеждата, че тя може да допринесе за "пътищата на мира". Той направи паралел с усилията си през 90-те години на миналия век, заедно с базираната в Рим общност "Сант'Еджидио", да помогне за посредничеството в мирните преговори, които сложиха край на гражданската война в Мозамбик.
И тогава, отбелязва Дзупи, инициативата на църквата е започнала с надеждата да се намерят "пътища на мира" и е довела от срещи, сближили враждуващите страни, до "изтъкани връзки" между фракциите и в крайна сметка до мирно споразумение.
"Усилията (в Украйна) определено ще бъдат в този смисъл", каза Дзупи, говорейки в края на събранието на Италианската епископска конференция. "Ще видим."
Франциск съобщи за съществуването на мирна мисия, докато се връщаше миналия месец от Унгария, където се срещна с пратеник на Руската православна църква, която силно подкрепя войната на Кремъл. През седмиците след това Франциск се срещна във Ватикана с украинския президент Володимир Зеленски, който даде да се разбере, че няма да приеме териториални отстъпки и отхвърли споменаването от Франциск на жертвите от двете страни на конфликта, като заяви, че не може да има равнопоставеност между жертва и агресор.
Дзупи отбеляза, че надеждата на Франциск за мир е "довела Светия отец до сълзи" – препратка към 8 декември, когато Франциск се разплака пред статуята на Мадоната в центъра на Рим, докато се молеше за мир в Украйна.