Белият дом все още събира информация за вчерашните атаки с безпилотни летателни апарати по Москва, но не може да одобри атаки на територията на Русия, стана ясно от думите на говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер. "Не подкрепяме нападения в Русия. Това е всичко. Точка", заяви тя на брифинг, съобщава в. “Вашингтон пост”, цитиран от БТА в прегледа на печата.
Вашингтон е основният доставчик на оръжия за Украйна, но американската страна, поне досега, прави това при условие, че Киев ги използва за самозащита и за отвоюване на украинските територии, окупирани от руските сили. Представители на САЩ многократно са заявявали, че Украйна се е съгласила да не използва предоставените от Америка оръжия за нападения на руска територия.
За момента няма информация, че произведени в САЩ дронове или боеприпаси са били използвани при нападенията срещу Москва. На базата на кадри от заснет видеоклип обаче може да се направи заключението, че поне един от атакуващите дронове е UJ-22, произведен от украинска компания “Укрджет”. Кадрите с дрона, заснети в полет по време на нападението, изглежда съвпадат с публикуваните снимки на безпилотния летателен апарат, за който Русия твърди, че е бил използван при други опити за нападения, пише в. “Гардиън”.
Кремъл обвини Украйна за нападението, но украински представители отрекоха Киев да има нещо общо с атаката.
“Ню Йорк таймс” отрази случилото се в Москва със заглавието “Атаката с дронове в Москва донесе войната в Украйна в домовете на руснаците”.
Ден след като Русия обвини Украйна, че е атакувала жилищни сгради в Москва с безпилотни летателни апарати, губернаторът на руския Краснодарски край заяви, че безпилотен летателен апарата е вероятната причина за пожара, избухнал в петролната рафинерия "Афипски". Пожарът бързо бе потушен и няма пострадали, заяви губернаторът Вениамин Кондратиев. Рафинерията "Афипски" се намира недалеч от черноморското пристанище Новоросийск, в близост до друга рафинерия, която бе атакувана няколко пъти този месец.
Освен това губернаторът на руската Белгородска област, граничеща с Украйна, съобщава, че при артилерийски удар е ранен най-малко един човек в руския град Шебекино. Той обвинява Киев за нападението.
За момента няма информация кой е извършил нападенията срещу цели на руска територия, но Москва обвини Киев за редица удари през последните седмици, като същевременно увеличи интензивността на собствените си бомбардировки на украинските градове.
Според украински официални лица във вторник руски безпилотни летателни апарати са убили един човек и са ранили четирима в Киев, но през нощта небето над Украйна е било сравнително спокойно.
Украйна отрича да е отговорна за нападението с дронове в Москва, което не е изненада, доколкото Киев почти никога не поема публично отговорност за нападения в Русия, посочват вестниците.
Руският президент Владимир Путин обвини Украйна, че се опитва да "сплаши" руснаците, след като Москва бе подложена на мащабна атака с безпилотни летателни апарати за първи път в 15-месечната война. Той заяви, че Киев е избрал пътя на опитите "да сплаши Русия, руските граждани с нападения срещу жилищни сгради" и изтъкна, че атаките с дронове са "ясен знак за терористична дейност".
Помощникът на украинския президент Михайло Подоляк отрече Украйна да е замесена. Той обаче прогнозира "увеличаване на броя на нападенията".
Посланикът на Русия в САЩ обвини Вашингтон, че насърчава Киев, като публично игнорира нападенията с дронове срещу Москва. Анатолий Иванов изрази тази позиция в отговор на казаното от Вашингтон, че американските служби “събират информация” за случилото се.
"Какви са тези опити да се скрият зад фразата, че "събират информация"?", каза Антонов в коментар в "Телеграм".
"Това е поощрение за украинските терористи", заяви той.
За разлика от позицията на Белия дом, британският външен министър Джеймс Клевърли каза пред репортери, че Украйна има "легитимното право" да се защитава и може да "прилага сила" извън границите си. На пресконференция в Естония вчера Клевърли заяви: "(Украйна) има право да прилага сила отвъд границите си, за да подкопае способността на Русия да прилага сила в самата Украйна".
Руското министерство на отбраната съобщи, че осем безпилотни летателни апарата са били насочени към града вчера, но руски медии, близки до службите за сигурност, пишат, че броят им е многократно по-голям, като в атаката са участвали над 30 безпилотни летателни апарата.
В отговор на украинските обвинения, че руските сили обстрелват цивилни сгради, министерството на отбраната на Москва посочи, че руските атаки с дронове срещу Киев са били насочени към “центрове за взимане на решения”, информира “Индипендънт”.
Напрежението в конфликта нараства и поради нежеланието както на Русия, така и на Украйна да се ангажират със спазване на петте принципа, изложени от ръководителя на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, за да се опитат да защитят контролираната от руските сили Запорожка АЕЦ. Тези принципи включват забрана за нападение срещу или от атомната централа, както и забрана за разполагане на тежки оръжия като ракетни установки, артилерийски системи и боеприпаси, танкове и военен персонал в района ѝ.
Ситуацията в Запорожие е "изключително крехка и опасна", заяви ръководителят на МААЕ, като добави, че "военните действия в региона продължават и е възможно да станат много по-интензивни в близко бъдеще".
Гроси посочи, че в продължение на месеци се е опитвал да изготви споразумение, което да намали риска от катастрофална ядрена авария в резултат на военна дейност при евентуален обстрел на най-голямата атомна електроцентрала в Европа.
Продължава и размяната на “черни списъци” между Киев и Москва. Руското министерство на вътрешните работи е обявило за издирване двама от висшите украински генерали, съобщи агенция РИА Новости.
Става дума за главнокомандващият на украинските въоръжени сили Валерий Залужни и за генерал-полковник Олександър Сирски, който командва сухопътните войски на Украйна. Украинската заместник-министърка на отбраната на Украйна Ганна Маляр определи действията на Москва като неуспешен опит да бъдат деморализирани прокиевските сили.