Иран за първи път показа своя собствена хиперзвукова ракета. Тя носи името "Фатах" бе представена от военновъздушните сили на Революционната гвардия. Президентът Ебрахим Раиси също взе участие в събитието.
Сериозно предизвикателство за противовъздушните системи
"Фатах" може да развива скорост до 18 500 километра в час и има обсег от 1400 километра, съобщи държавната информационна агенция “Ирна". Това би ѝ позволило да преодолее всяка система за противовъздушна отбрана в региона.
Президентът Раиси заяви, че ракетата "ще направи страната по-силна" и "ще донесе сигурност и стабилен мир на държавите в региона". През ноември Иран обяви, че ще започне разработването на ракетата, за която се предполага, че ще може да носи и ядрени бойни глави. Международната агенция за атомна енергия реагира със загриженост. Досега твърденията на Техеран за възможностите на хиперзвуковата ракета не са били проверени от независими източници.
Русия използва хиперзвукови ракети в Украйна
За хиперзвуковите се възприемат тези оръжия, които достигат поне пет пъти скоростта на звука. Хиперзвуковите ракети са трудни за прихващане и неутрализиране заради високата им скорост и траекторията на движение. До момента се знае, че Русия разполага с такива ракети. Съединените щати също разработват подобно оръжие, както вероятно и Китай.
Руската армия използва хиперзвукови ракети "Кинжал" срещу Украйна. Кремъл многократно е твърдял, че те не могат да бъдат засечени. През май обаче Украйна съобщи, че е успяла да свали ракета "Кинжал" с помощта на американската система за противовъздушна отбрана "Пейтриът". Русия оспорва това твърдение. При друга руска атака срещу украинската столица Киев, според украински източници, Русия е използвала шест ракети "Кинжал", но всички те са били свалени от системите за противовъздушна отбрана.