Отидете към основна версия

1 946 10

САЩ и ЕС готвят наказания срещу Прищина при влошаване на ситуацията в Северно Косово

  • косово-
  • албин курти-
  • алексадър вучич-
  • кейфор-
  • сърбия

Предвижда се и налагането на индивидуални санкции на премиера Курти, ако ситуацията не се нормализира

Снимка: БГНЕС/ЕРА

САЩ и ЕС разглеждат възможност за предприемане на мерки срещу Косово, в случай, че страната не изпълни задълженията си и не успокои ситуацията в северните си общини, като към тях се добавят и санкции към косовския премиер Албин Курти, съобщават дипломатически източници за Евронюз Албания, пише БТА.

При отказ от страна на правителството на Курти, общият отговор на трансатлантическата общност към Косово ще се изразява в санкции, разделени в две фази.

Първата фаза включва: замразяване на средствата от ЕС; замразяване на процеса на визова либерализация; замразяване на процеса на членство в Съвета на Европа; замразяване на фондове от Америка; замразяване на програмите за косовските сили за сигурност.

Във втората фаза санкции влизат: пасивна позиция по отношение на сръбската позиция за непризнаване на Косово, реорганизация на международното военно присъствие и сериозно редуциране на американския контингент; изключване на Косово от някои международни организации.

Предвижда се и налагането на индивидуални санкции на премиера Курти, ако ситуацията на север в Косово се влоши. Това може да включва обявяването му за персона нон грата, „оправдано чрез застрашаване на сигурността и мира“.

Според дипломатическите източници трансатлантическата общност смята, че евентуални проблеми биха могли да възникнат от страна на Сърбия "като по-упоритата и неконструктивна страна в диалога" и не може да позволи раждането на нова криза.

Освен че отправя критики към сегашното правителство на Косово, документ, цитиран от Евронюз Албания, критикува и косовската опозиция и ги обвинява, че не са разбрали „сериозността на ситуацията и реалната опасност за Косово".

В документа се посочва още, че опозицията трябва да излезе с ясна позиция дали подкрепя изпълнението на задълженията на Косово в процеса на диалог със Сърбия.

„Впечатлението на западната общност е, че опозицията (в Косово) вече е подготвила прессъобщения, в които обвинява правителството, че приема Съюза (Съюза на сръбските общини, чието формиране е основен елемент от нормализацията на отношенията Белград-Прищина – бел. ред.). Това поведение (от страна на опозицията) е просто опасно. Ако Косово не изпълни задълженията си, то рискува бъдещето си“, пише още в документа, цитиран от албанската медия.

На въпрос на Евронюз Албания към Европейската комисия дали са запознати с документа и съгласни ли са с подобни възможни мерки, говорител на ЕК отговори: „Ние не коментираме предполагаемо изтичане на документи и особено нещо, свързано с предполагаеми действия на ЕС, за което се твърди, че е документ от трета страна“.

Косовските сърби в Звечан, Лепосавич и Зубин поток в Северно Косово протестират днес за пореден ден пред сградите на общините, в които бяха избрани албански кметове.

Искрата на напрежението в Северно Косово се разпали на 26 май, когато косовски сърби се опитаха да попречат на наскоро избраните косовски албански кметове да влязат в общинските сгради и да поемат задълженията си в общините, населени предимно със сърби. Косовската полиция използва тогава сълзотворен газ, за да разпръсне събралите се и да пусне новите служители в офисите. В понеделник се стигна до сблъсъци между протестиращи, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.

Косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още гледат на Белград като на своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите в Косово бойкотираха местните избори на 23 април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби, като избирателната активност беше по-малко от 3,5 процента.

След срещата си с косовския премиер Албин Курти в Прищина този понеделник специалният представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак обяви, че на Курти е представено предложение от международната общност с три основни точки – деескалация на място, възможно най-скорошно провеждане на нови местни избори в Северно Косово и връщане към диалога и процеса на нормализиране. От своя страна специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар заяви, че косовският премиер разполага с два дни, за да отговори на изискванията на ЕС и САЩ.

Вчера обаче и Ескобар, и Курти отрекоха на Косово да е поставен ултиматум за това, пишат косовски медии.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: