10 Юни, 2023 19:00 3 236 43

Косово – другият горещ картоф, който пари в ръцете на Европа след Украйна

  • косово-
  • сърбия-
  • кейфор-
  • александър вучич-
  • албин курти

След убийството през 2003 г. на демократичния и проевропейски министър-председател Зоран Джинджич, национализмът отново се развихри в Белград, където властите насърчават сърбите в Косово да оспорват властта на Прищина

Косово – другият горещ картоф, който пари в ръцете на Европа след Украйна - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След убийството на австрийския ерцхерцог Франц Фердинанд от сръбски националист през 1914 г. в Сараево, което хвърли европейския континент в Първата световна война, Балканите остават бурето с барут на Европа, вулканично сърце, редовно разтърсвано от изблици на лава. Последното изригване излезе тази седмица от зле угасналата жарава на последния конфликт от войните в бивша Югославия, този, който противопостави Сърбия и Косово в края на 90-те години. При него бяха ранени няколко десетки военнослужещи от силите на НАТО, които все още служат като буфер между малкото сръбско малцинство на север и преобладаващото албанско мнозинство в тази бивша провинция на Сърбия. Откакто силите на Атлантическия алианс помогнаха на косоварите да се освободят от репресиите на бившия сръбски президент Слободан Милошевич, наричан "касапина на Балканите", и откакто албанците обявиха своята независимост през 2008 г., която Белград никога не е признавал, регионът е останал пленник на своите исторически демони. Това пише в коментар за авторитетния френски вестник Le Figaro политическият анализатор Изабел Ласер.

Ако след рухването на Югославия през 90-те години огънят винаги е бил разпалван от сърбите, които подобно на руснаците днес никога не са признавали загубата на тяхната "империя", западняците, които служат като посредници в диалога между Косово и Сърбия са отчасти отговорни за факта, че блатата никога не са били пресушени. "Те сгрешиха, като третираха Сърбия като добросъвестен актьор. Косово направи грешки, но снизхождението на Запада към антизападната външна политика на Сърбия проправи пътя за неотдавнашното насилие", пише експертът на Съвета по външни работи (ECFR) Енгелуше Морина.

След убийството през 2003 г. на демократичния и проевропейски министър-председател Зоран Джинджич, национализмът отново се развихри в Сърбия, където властите насърчават сърбите в Косово да оспорват властта на Прищина. Въпреки множеството срещи между американски лидери, непопулярни в Сърбия след бомбардировките на НАТО през 1999 г., и настоящия сръбски президент Александър Вучич, проблемът с Косово не намери решение. "Процесът на диалог е обречен, докато големите западни столици не признаят, че са подкрепили грешния кон", продължава специалистът от ECFR.

По-общо казано, двадесет и пет години след войните в бивша Югославия целият регион на Западните Балкани се превърна в сива и нестабилна зона. В Босна и Херцеговина Дейтънското споразумение, сключено през 1995 г., чрез замразяване на фронтовите линии без решаване на проблема, раздели тази малка страна на две: едната половина е сръбска, а другата хърватско-босненска, неуправляема, със сложна система на поделяне на властта чрез ротация. Подкрепян от Сърбия и Русия, лидерът на сръбската област, президентът на Република Сръбска Милорад Додик, все още проявява сепаратистки тенденции. "Но не можем да го елиминираме. Институциите на Босна и Херцеговина означават, че сме длъжни да работим с него, за да накараме държавата да работи, да гласуваме бюджета. Додик е политическа реалност, не можем без него, ние сме длъжни да правим компромиси", съжалява Елмедин Конакович, министър на външните работи на Босна и Херцеговина, на конференцията Globsec в Братислава за сигурността в Европа. Не толкова в Босна, колкото в Косово, времето, на което западняците разчитаха да успокои конфликтите, не си свърши работата.

Страните от Западните Балкани, чието европейско призвание все пак беше признато на срещата на върха в Солун през 2003 г., бяха оставени в задния двор от западните държави. "За няколко години популярността на Европейския съюз падна от 90% на 59%. Скоро ЕС вече няма да бъде печеливш билет за избори. Бавният напредък подхранва разочарованието на населението", предупреждава Буяр Османи, министър на външните работи на Северна Македония (бивша Македония), страна, която, за да се доближи до ЕС, се съгласи да направи значителна отстъпка, като си смени името по искане на Гърция. Дори Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, призна това пред Globsec: "Не е достатъчно да кажем, че вратата е отворена и да чакаме тези съседни страни на Съюза да се доближат до нас. Трябва да разпространяваме европейския дух сред тях."

Защото празнотата, оставена от европейците, беше запълнена от други сили: Русия, Китай и Турция. Неслучайно Кремъл побърза да окаже своята "безусловна подкрепа на косовските сърби" в насилието, което разтърсва региона от началото на седмицата. Сърбия, която подкрепя Република Сръбска, се превърна в основна пешка в антиевропейската стратегия, ръководена от Кремъл и Пекин. Китай инвестира икономически в региона, а Турция на Ердоган налага своята политическа култура на албанската страна. Накратко, Балканите се превърнаха в площадка за неевропейски актьори.

Но след руското нахлуване в Украйна статуквото стана несъстоятелно. Докато Украйна и Молдова сега са във фокуса на цялото внимание на членовете на Европейския съюз, впечатлението, че са изоставени, разпалва отново разочарованието на Балканите, където бавно назряват потенциални нови конфликти. Усещане за паника се разпространи в някои столици. "Моята страна проспа десет години, без да направи нищо, без да приложи нито една реформа. Днес тя реши да се разбърза, защото руската война променя политиката на разширяване на Европейския съюз. Но имаме нужда от протегната ръка ", обяснява Елмедин Конакович.

За няколко дни европейците разбраха, че вече нямат един, а два горещи проблема, с които да се справят. Европа рядко е имала толкова големи предизвикателства, истински главоболия, които трябва да бъдат разрешени спешно. "Не можем да оставим Балканите зад Украйна, като ѝ предложим бърз достъп до ЕС, без да им предложим нищо. Ако изчакаме до 2040 г., за да интегрираме тези страни, ще сме загубили региона в полза на Китай и Русия. Нямаме процедурна криза, а криза на политическата воля. Украйна трябва да бъде вектор за Балканите. В състояние ли сме да гарантираме сигурност и стабилност на нашите граници? Ако се провалим там, нека незабавно забравим за геополитическа Европа!", предупреждава външният министър на Австрия Александър Шаленберг.


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    36 10 Отговор
    Няма страшно, след Украйна, готвачите отиват там, и ще оправят работата!

    Коментиран от #6, #10

  • 2 ТаУмВзе

    43 6 Отговор
    Кървавото Клинтън ли? Краварите ще Запалят Пак и Балканите. Клинтън беше тук преди няма и 2 седмици и се почна.
  • 3 12343211

    37 5 Отговор
    То горещи картофи са насякаде гдето искат да говорят английски.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 горещ картоф

    35 2 Отговор
    Един вече им влезе.
    Сега още един. Кухи лейки. Чифутоблизци.
  • 6 Алекс

    7 3 Отговор

    До коментар #1 от "Гост":

    Както в Бахмут ли!?

    Коментиран от #12

  • 7 Гориил

    21 3 Отговор
    И албанците, и сърбите са просто монети с размери в противоборството между суперсилите. Нито Косово, нито Сърбия са в състояние да бъдат суверенни и независими държави.За жалост. съседните държави Сърбия и Албания доброволно играят ролята на блокиращи системи.
  • 8 4444$$

    16 2 Отговор
    Инсинуации, ..,,..,,не хващате дикиш - това е идиом, ле фигарото няма да го разбере
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Няма да ходят готвачите никате

    12 9 Отговор

    До коментар #1 от "Гост":

    Там ЕДНИ имат една гуууулема военна база.Не са много дружелюбни.

    Коментиран от #11

  • 11 Гост

    22 5 Отговор

    До коментар #10 от "Няма да ходят готвачите никате":

    То и в Украйна бая бази имаше…
  • 12 Гост

    10 1 Отговор

    До коментар #6 от "Алекс":

    Че кво им беше там, бая зулуми причиниха с лопатите! Или викаш не е така?
  • 13 Всъщност,

    20 1 Отговор
    Европа никога не е успявала да се справи с който и да е конфликт дипломатически, съхранявайки мир. Винаги се е стигало до ескалиращи войни и масови жертви. И преди, и сега

    Коментиран от #40

  • 14 Aлфа Bълкът

    13 10 Отговор
    Сърбите получиха това което България след две национални катастрофи. Разселване и асимилиране.
    Заслужават си го предателите, само ще стоя с пуканките и ще гледам сеир.
  • 15 🇧🇬🇪🇺💯

    11 9 Отговор
    Хм, ако има някакъв мир на Западните Балкани то е заради Съединените Щати.
    Германия подпали бифшата Югославия през 90те и стоеше от страна да гледа сеир как Балканджиите се избиват, превъртаме бързо плочата до днес 10.06.23 и виждаме Дежа Ву в Украйна в частност Германия със същата стратегия и тактика, за сведение Меркел, Шолц, Аналена Бербок.
  • 16 Милен

    19 4 Отговор
    Никога не е съществувала такава държава "Косово" просто евроатлантиците надграждат делото на османците и комунистите, доста са последователни в действията си 😉
  • 17 САЩ официално обвиниха Косово

    21 3 Отговор
    като причина за събитията.
    В сръбски области са изпратили шиптъри за кметове.
    Косово обяви независимост само с решение на парламента без референдум
    Нато го анексира от Сърбия и създаде нова джихадистка държава вече в Европа
  • 18 Той

    19 3 Отговор
    този горещ картоф европейците си го създадоха, помагайки на шиптарите. Да не се правят на ощипани, икой не им е крив, че узакониха трета ислямска държава в Европа. Това са последиците от тяхното “миротворчество”. В България е същото с турците. Нищо добро не ни чака с дивашката орда от югоизток.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Помнещ

    18 5 Отговор
    малкото сръбско малцинство на север и преобладаващото албанско мнозинство в тази бивша провинция на Сърбия. Откакто силите на Атлантическия алианс помогнаха на косоварите да се освободят от репресиите на бившия сръбски президент Слободан Милошевич, наричан "касапина на Балканите", и откакто албанците обявиха своята независимост през 2008 г., която Белград никога не е признавал.

    Обаче видиш ли малкото украинско малцинство в Донбас и Крим и преобладаващото руско мнозинство в тази бивша провинция на Украйна нямат никакви права. Откакто Русия им помогна да се освободят от репресиите на неонацистите от Киев и откакто етническите руснаци обявиха своята независимост през 2014 която двуличния запад никога не е признавал. И двуличния запад никога не е наричал "касапин" украинския президент въпреки че избиха повече етнически руснаци отколкото сърбите косовари.

    Как ли звучи това в ушите на двуличните евроатлантици - ех пуста пропаганда. Само че не е политкоректно да се споменава че именно запада организира бунтовете на косоварите и "помощтта" се изразяваше във вероломно нападение на Югославия и бомбандирането на цивилни сърби включително и с обеднен уран.
  • 21 “държавите”

    24 4 Отговор
    албания и косово са резултат от столетия геноцид и ислямизация на турците над Балканите, подкрепян с мълчаливото съгласие на “цивилизована” Европа.
  • 22 сащ е война

    20 6 Отговор
    Където е стъпил американският ботуш, само войни и мъка за хората - Югославия, Либия, Ирак, Афганистан, Сирия, Украйна...
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Помак

    5 4 Отговор

    До коментар #23 от "Историк":

    Яко е когато знаеш историата !
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Не,Мехмед

    6 4 Отговор

    До коментар #19 от "Мехмед":

    Цариград(Истамбул) е български,запомни го!

    Коментиран от #27

  • 27 Мехмед

    4 6 Отговор

    До коментар #26 от "Не,Мехмед":

    Само в личните ти мечти ИстаНбул е български. Иначе цариград /няма такъв град/ ИстаНбул от 1453 година е ТУРСКИ.
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 Моисей

    10 2 Отговор
    Ами Европа да сгорещи един, два картофа на континента на краварите! Но не и стиска, Те, европейците, винаги са били маша, а не самостоятелно мислещи хора!
  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 единен

    8 1 Отговор
    Затози горещ картоф са сащ(гринговците)и нато.
  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Редник

    8 3 Отговор
    2040 година ЕС няма да го има, за каква интеграция говорят. Те Балканите си бяха интегрирани, но някой реши да ги разпарчатоса, за да се управляват по лесно. И този някой си има име САЩ и Западна Европа. Лицемери....
  • 35 Уса

    6 3 Отговор
    В сащ възстават срещу трансджендърите и вече има побоища.На път е да се сформира нов куклукс клан.Нямам прадстава,защо българите се оставяме да ни бутат в тая грешна посока и все още си мислим,че няма да се блъснем в стена и строшим главите
  • 36 Перо

    10 0 Отговор
    Вината е на ЕС и САЩ, във воденето на политика за приемане и поддържане на измислени държави в пактове и съюзи, не основаващи се на международното право, Хартата на ООН и свързаните процедури, а на етническа основа и военни преврати! Бяха признати за държави, такива, които никога не са съществували в правния мир, на основание етноса, населяващ чужди територии и подържани режими, дошли на власт силово. /РСМ, Косово, Украйна, Кипър, Босна и Херцеговина и т.н. Тази несправедливост си остава непреодолима! Създаде се вечен конфликт! Положителният морален ефект е /ако може така да се каже/ е, че държавите, които провеждаха същата политика в своя полза, на агресор и асимилатор на населението със същия ефект, сега получиха своето наказание и разплата, свише, по същия начин! По-рано те отнемаха територии и налагаха и създаваха марионетни режими и идеологии, сега ЕС ги премери със същия аршин, но това не е към справедливо решение на въпроса, защото сега във всяка страна има предпоставки за подобни конфликти, които ще се решават силово и ще се ползват от великите сили избирателно!
  • 37 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 38 1253

    10 2 Отговор
    Константинопол е правилното име,Царград е руско название, Истанбул е развалена форма на гръцкото название eis tan polin - в града. За информация изследване на генома на турскто население в Анатолия е с 9% от Централна Азия, другите 91% са местно население - като най голяма част е Балкансо/Европейско ДНК, следвано Кавказко и Арабско ДНК-ислямизирани местни хора. В България Централно Азиатската ДНК е около 1 % толкова за измислената Турска раса

    Коментиран от #41, #42

  • 39 Още една

    2 1 Отговор
    медия, взела името си от Бомарше и Моцарт, която погнуса сее като дв-то
  • 40 Така е,

    3 0 Отговор

    До коментар #13 от "Всъщност,":

    защото "умниците, упавници" в тая Европа, винаги са слушали иподчинявали на едни хуманоиди, безмерно обичащи златото.
  • 41 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 42 Българските турци

    0 3 Отговор

    До коментар #38 от "1253":

    Тия данни от къде ги имаш ? От регистрите на БАН или от архивите на абвера ?...
  • 43 ЩЕ ИМАМЕ УЧАСТИЕ И В УКРАЙНА И В КОСОВО

    2 0 Отговор
    С НЕОСЪЗНАТИ МОМЧЕТА - ЧАЛГАРЧЕТА ! ЩЕ СЕ ВЪРНАТ ГЕРОИ В ПОЦИНКОВАНИ САНДЪЦИ !