Отидете към основна версия

9 850 136

След метежа в Русия: някои изводи и много неизвестни

  • вагнер-
  • метеж-
  • русия-
  • война-
  • украйна-
  • евгений пригожин-
  • владимир путин-
  • кремъл-
  • чвк

Създаването и използването на частни армии се базира на доверието в тяхната лоялност

Снимка: БГНЕС/ EPA

Метежът на групата "Вагнер" имаше франкенщайнски белези - това бе въздигането на едно самосъздадено чудовище, пише Екарт Аретц в АРД. Владимир Путин в продължение на години насърчаваше възникването на частни армии, от които "Вагнер" бе най-голямата и най-известната. Тя дълго време му бе от полза - услугите на опитната наемническа група се използваха в международни конфликти и в граждански войни като в Либия, Мали и други държави, което укрепваше влиянието и стратегическите възможности на Русия. Същевременно Русия можеше да оспорва, че участва в тези конфликти, посочва АРД.

За "Вагнер" това пък бе изгоден бизнес, в рамките на който освен другото се осигуряваше достъп до ценни суровини като златото в зоните на конфликти. Войната срещу Украйна превърна групировката във вътрешнополитически фактор. Нейният шеф Пригожин набираше кадри в затворите, подкрепи войските в Украйна с допълнителни сили, за които постоянно твърдеше, че много мотивирани. Създаването и използването на частни армии се базира на доверието в тяхната лоялност и подчинение на една съществуваща система. Но както показа вчерашният ден - тези военни групировки могат да се еманципират и по този начин да застрашат системата, която ги е родила, изтъква Екарт Аретц.

Пригожин като алтернатива?

Бойците от "Вагнер" успяха да стигнат на 200 км от Москва за по-малко от 24 часа - по техни собствени данни. При това не са се натъквали на особена съпротива и успяха без сериозни проблеми да завземат важни военни бази като например в Ростов. Една от причините, според АРД, трябва да е това, че голяма част от руските военни са в Украйна или в граничните региони. И бързият напредък на бунтовниците показа как стоят нещата със защитата във вътрешен план.

Метежът обаче е и свидетелство за провала на разузнавателните служби, които очевидно не бяха забелязали какво се гласи, в резултат от което се оказаха неподготвени. АРД отбелязва и, че Пригожин и групата "Вагнер" може да са влязли в ролята на алтернатива за недоволните в Русия. Успешни, брутални бойци - и ултранационалисти: тази комбинация очевидно е привлекателна междувременно за мнозина в Русия, като всъщност до голяма степен съответства на посланията, които Путин разпространява от години. Опозицията в Русия е обект на преследване, но национализмът е желан - това отваря възможности на хора като Пригожин, докато се придържат към правилата на играта. Бунтът на групировката показа какъв риск крие този модел - и неговите граници, пише Екарт Аретц.

Путин вече не е недосегаем

Путин твърде дълго игнорираше все по-гръмко отправяните искания на Пригожин и все по-острите му атаки спрямо военното ръководство. А след метежа дори се оказа, че ако пожелаят, бойците от "Вагнер" могат да се присъединят към руската армия. Реакциите на Путин в този конфликт бяха колебливи и нерешителни - в рязък контраст с представата за решителния лидер, като какъвто той винаги е искал да се представи. Неговият модел на управление се пропука сериозно, но това не е всичко. До момента Путин се опираше най-вече на официалните и на неофициалните служби за сигурност и до момента играеше ролята на балансиращ фактор между техните конкуриращи се интереси. Този модел вече също не функционира по същия начин, както показа метежът, макар да не бил насочен срещу Путин, а срещу армейското ръководство, отбелязва АРД.

Какво следва за Путин?

Засега отговорът на този въпрос не е ясен. Руският президент възнамерява догодина да се кандидатира за пореден път, но дали този план ще се реализира? Отраженията на събитията от 24-и юни върху вътрешното разположение на силите вероятно ще се видят едва през следващите седмици, прогнозира Аретц. Тогава ще се установи и каква динамика ще породи открито проявената от Путин слабост, но да не забравяме, че в събота никой представител на елита не застана зад Пригожин - независимо дали по убеждения или по сметка. Въпреки това метежът срещу Путин превръща възможността за край на неговото господство в много по-осезаема за всеки гражданин. Т.е. мисълта, че в Русия би могло да има и друг президент освен Путин, вече стига до хората, посочва пред АРД експертката по руските въпроси Лесли Шюбел.

Какво ще стане с Пригожин и с "Вагнер"?

Отговорът и на този въпрос е напълно неясен ден след метежа - няма никакви детайли по споразумението, договорено от беларуския президент Лукашенко. Оттам нататък може само да се гадае: Какво ще прави Пригожин в Минск? Какво ще стане с неговата група - дали ще премине на подчинение към министерството на отбраната? Кой ще я финансира в бъдеще? Какъв простор за действия ще остави Путин на Пригожин и "Вагнер" след метежа? От друга страна стои и въпросът какво ще стане с министъра на отбраната Шойгу и с шефа на Генералния щаб Герасимов? Дали ще запазят постовете си? Дали и в това отношение не е включено нещо в споразумението, договорено от Лукашенко? За момента не се знае нищо, констатира АРД.

Автор: Екарт Аретц АРД

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 41 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания