Отидете към основна версия

3 768 54

Не е ясно къде Украйна ще направи решителен пробив, заблудата на противника е ключова

  • контраофанзива-
  • украйна-
  • запорожка област-
  • крим-
  • русия-
  • война-
  • бахмут-
  • хитрост-
  • вагнер

По цялата дълга 1500 километра фронтова линия украинските сили се опитват да изтощят врага

Снимка: БГНЕС/ EPA

Засадата е била отлагана три пъти преди една нощ украинският командир най-после да реши, че условията са подходящи. Под прикритието на тъмнината батальон от 129-та бригада на Киев започва незабележимо да напредва към нищо неподозиращите руски войници, предаде БТА, цитирайки AP.

Докато руснаците, разположени на фронтовата линия, осъзнаят, че са обект на атака, вече било твърде късно. Възвръщането под украински контрол на малкото село Нескучное в Донецка област на 10 юни е типичен пример за украинската стратегия в началото на голямата контраофанзива, която започна по-рано този месец. Малки взводове разчитат на елемента на изненадата и, когато постигнат успех, напредват постепенно и се сдобиват с разузнавателна информация за бойното поле.

"Имахме няколко сценария. В крайна сметка смятам, че избрахме най-добрия. Да дойдем тихо, неочаквано", заяви Сергий Жеребльо, 41-годишният заместник-командир на батальона, превзел Нескучное. По цялата дълга 1500 километра фронтова линия украински сили се опитват да изтощят врага и да преначертаят линиите на стълкновение, за да създадат по-благоприятни условия за решителен напредък на изток. Една възможна стратегия би била да се опитат да разцепят силите на Русия на две, така че Крим, който Москва нелегално анексира през 2014 г., да бъде изолиран от останалата част от руската територия.

Миналата седмица бойният дух на украинските сили се повиши заради въоръжения метеж в Русия, който беше най-значителната заплаха за властта на президента Владимир Путин от повече от две десетилетия. Остава да се види обаче по какъв начин бунтът на командваните от руския военачалник Евгений Пригожин наемници от "Вагнер" ще повлияе на траекторията на войната. Вътрешната борба в голяма степен отвлича вниманието на руските военни и политически лидери, но според експерти въздействието ѝ на бойното поле засега изглежда минимално.

През последните четири дни Украйна засили операциите около град Бахмут в източната част на страната, който беше превзет от силите на "Вагнер" след продължили месеци интензивни сражения и след това беше предаден на руски войници, които продължават да губят някои свои позиции на южния си фланг. По продължение на фронтовата линия обаче боеспособността на руските въоръжени сили остава непроменена след метежа. Не е ясно къде Украйна ще се опита да направи решителен пробив, но какъвто и да било успех ще разчита на новосформирани бригади със западно оборудване, които все още са в резерв. Засега силно укрепените отбранителни позиции и относителното въздушно превъзходство на Русия забавят украинския напредък.

Военни експерти казват, че е трудно да се каже кой има преимущество: Русия се е окопала с жива сила и боеприпаси, а Украйна е гъвкава, оборудвана с модерни оръжия и хитра на бойното поле. Обаче при положение, че до калния есенен сезон остават само четири месеца, някои украински командири казват, че се състезават с времето. "Въпреки че украинските сили постигат малък и стабилен напредък, те все още не разполагат с оперативната инициатива, което означава, че те не диктуват темпото и условията на бойните действия", каза Дилън Лий Лерке, анализатор от британската фирма за разузнавателни анализи в областта на сигурността "Джейнс". "Това кара някои наблюдатели да твърдят, че контраофанзивата не изпълнява очакванията", каза още Лерке. Но тя в никакъв случай няма да прилича на украинската светкавична операция по освобождаването на източната част на Харковска област миналата година, добави той, тъй като "руските сили са разполагали с твърде дълго време, за да подготвят отбраната си".

Руските власти казаха, че Украйна е понесла значителни загуби от началото на контраофанзивата – 295 танка и 790 бронирани машини според Путин, чиито твърдения не бяха потвърдени от независими източници. В множество зони на сражения се водят битки на изтощение. Катастрофалното разрушаване на язовир миналия месец в Херсонска област в южната част на страната промени географията по поречието на Днепър и даде на украинците повече свобода на движение там. Руски военни блогъри твърдят, че малка група украински бойци напредват в района, въпреки че украински официални представители не са потвърдили тази информация.

Украински войски, подкрепени от танкове, артилерия и дронове, изглежда напредват по-решително срещу руските позиции в земеделските равнини на Запорожка област в югоизточната част на страната. Украинските войски ще нанесат сериозен удар на руските сили, ако успеят да възстановят достъпа си до Азовско море от тази посока, като така на практика ще прекъснат сухоземната връзка на Москва с Крим. Все още е прекалено рано да се каже дали това е реалистична цел. Остава им доста път.

Битката тук ще става единствено по-трудна, казват анализатори. Украинските войски все още са на няколко километра от основните руски отбранителни линии. Докато проникват по-дълбоко в окупираните територии, бойците ще трябва да се справят с диагонална руска отбрана с дълбочина от 10 километра в някои райони и включваща минни полета, противотанкови ровове и препятствия с формата на пирамида, наречени "драконови зъби". И с всеки свой напредък те ще бъдат все по-уязвими за руски въздушни атаки. Заместник-министърката на отбраната на Украйна Ханна Маляр тази седмица каза, че от началото на контраофанзивата в южната част на страната са били превзети най-малко 130 квадратни километра. Това не е темпото, на което много хора се надяват. За разлика от някои от предишните сражения през войната, когато руските сили не се съпротивляваха много или дори бягаха от бойното поле, в момента украинските сили срещат устойчива съпротива, каза Маляр.

В североизточната част на страната руските сили са засилили настъпателните си операции в посока гората Кременна, близо до град Лиман, като целта им е да подсигурят буфер, за да попречат на атаки в близост до линиите за снабдяване на Москва, каза Лерке. Възможно е обаче те да имат и вторична цел – да принудят украинците да разположат още свои сили, добави той. Командирът на 30-а механизирана бригада близо до Бахмут полковник Володимир Силенко не обръща внимание на критиките за темпото на атаките. Много по-важно е да се съсредоточим върху това как мисли и отговаря противникът, каза той. "Войната не е съревнование на груба сила, оръжейна мощ и силите на хората, от значение е по-скоро кой е по-хитър", каза той. Силенко знае, че руснаците наблюдават неговите мъже по същия начин, по който той наблюдава техните. Москва вижда техните движения, как се променят, как еволюират. "Нашата работа е да ги надхитрим", добави той. Заблудата на противника бе ключова част от най-значимия досега украински успех на бойното поле – "Херсонската уловка" миналата есен. Украинските сили успяха бързо да си възвърнат контрола над Харковска област в северната част на страната, като направиха така, че да изглежда все едно град Херсон е основната цел на тогавашната контраофанзива. "Това беше майсторски клас по заблуда на противника", каза Лерке. "Остава да видим дали и този път те ще успеят да направят същото".

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 38 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: