НАТО "няма позиция" относно касетъчните боеприпаси, тъй като някои съюзници са забранили използването им, а други - не. Това заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от в. "Гардиън".
Той подчерта, че в случая това ще бъде решение на отделните правителства, а не на НАТО в цялост.
Въпреки това Столтенберг отбеляза: "Изправени сме пред брутална война и трябва да не забравяме, че тази бруталност дава отражение, всеки ден виждаме жертви и касетъчните боеприпаси се използват и от двете страни. Русия използва касетъчни боеприпаси, за да нахлуе в друга държава. Украйна използва касетъчни боеприпаси, за да се защитава".
По-рано днес "Вашингтон пост" съобщи, че американският президент Джо Байдън е одобрил предоставянето на касетъчни боеприпаси на Украйна.
Съветникът на украинският президент Михайло Подоляк заяви, че Украйна би приветствала подобна доставка, защото тези боеприпаси биха оказали "изключително психо-емоционално въздействие" върху руските сили.
От своя страна, Германия заяви, че ще продължи да спазва Конвенцията за касетъчните боеприпаси и ще се въздържа от доставката им на Украйна.
Human Rights Watch призова Русия и Украйна да спрат да използват касетъчни боеприпаси и призова САЩ да не ги доставят. Правозащитната организация каза, че както руските, така и украинските сили са използвали оръжията, които са убили украински цивилни граждани.
Боеприпасите, забранени от над 120 държави, обикновено освобождават голям брой по-малки експлозиви, които могат да убиват безразборно в широка област.