Отидете към основна версия

1 887 25

Нови протести срещу полицейското насилие са планирани във Франция

  • франция-
  • протести-
  • еманюел макрон

Седем години след като Адама Траоре, млад чернокож мъж, почина след полицейско задържане, неговата сестра възнамеряваше да оглави възпоменателно шествие северно от Париж в Персан и Бомон сюр Оа

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Десетки шествия срещу полицейското насилие във Франция са обявени за днес, след като властите забраниха възпоменателен митинг поради опасения, че проявата може да разпали нови размирици, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Седем години след като Адама Траоре, млад чернокож мъж, почина след полицейско задържане, неговата сестра възнамеряваше да оглави възпоменателно шествие северно от Париж в Персан и Бомон сюр Оаз.

Властите обаче забраниха проявата с мотив липса на достатъчно полицейски служители за охрана на обществения ред, решение, което беше потвърдено вчера и от местния административен съд.

В "контекста на размириците, последвали смъртта на 17-годишния Наел“ на 27 юни изключително краткото време, изминало оттогава, не позволява на съда да изрази становище, че опасността от нарушаване на обществения ред е преминала“, посочиха съдиите.

Във видеообръщение, поместено в Туитър, по-голямата сестра на Адама потвърди, че заради съдебната заповед "няма да има шествие в Бомон сюр Оаз“

"Правителството реши да налее масло в огъня и да не почете паметта на моя по-малък брат“, каза тя.

Вместо планираната проява по думите ѝ тя ще се включи следобед в митинг на Площада на републиката в центъра на Париж, за да каже "на целия свят, че нашите мъртви имат право да съществуват, дори и в смъртта“.

Днешното "шествие за справедливост“ е една от около 30 демонстрации срещу полицейското насилие, планирани в цяла Франция за този уикенд, според качена в интернет карта на протестите.

Подобни прояви са изброени и в Лил, Марсилия, Нант и Страсбург.

Няколко синдиката, политически партии и сдружения призоваха привържениците си да се включат в тазгодишното шествие в памет на Траоре в момент, когато Франция се тресе от твърдения за институционализиран расизъм в полицията, след като служител на реда застреля тийнейджъра Наел.

През 2016 г. Траоре, който беше 24-годишен, почина малко след като беше арестуван. Това доведе до няколко нощи на размирици, подобни на едноседмичните безредици, избухнали в цялата страна след смъртта на Наел М., който беше застрелян от упор при полицейска проверка.

Гибелта на тийнейджъра миналия месец възроди старите обвинения за системен расизъм в редиците на силите за сигурност, а комисия на ООН призова Франция да забрани расовото профилиране (извършване на полицейски действия като спиране за проверка на расов признак).

Крайнодестните партии обаче свързаха най-ожесточените и масови безредици от 2005 г. с миграцията и поискаха ограничаването ѝ.

Активистки организации казват, че днешните "граждански шествия“ ще дадат възможност на хората да изразят "скръбта и гнева си“ срещу дискриминационните полицейски практики, особено в кварталите на работническата класа.

Те искат реформи в полицията, включително на полицейските тактики и на въоръжението на силите на реда.

Правителственият говорител Оливие Веран разкритикува организациите, че свикват демонстрации "в големите градове, които все още не са се възстановили от безредиците“.

В дните след 27 юни по официални данни над 3500 души бяха задържани във връзка с протестите, включително най-малко 1160 непълнолетни.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: