Планираната доставка на касетъчни бомби от САЩ за Украйна е временно решение. Президентът Джо Байдън защити решението си, а турският президент Реджеп Ердоган съобщи, че е твърдо за приемането на Украйна в НАТО.
Президентът на САЩ Джо Байдън защити доставките на касетъчни боеприпаси за Украйна, като ги нарече временно решение. "Това е война, която се води с боеприпаси. На тях им свършват запасите, а на нас ни остават още малко", е заявил Байдън пред СиЕнЕн. Затова и той е приел препоръката на Министерството на отбраната за доставка на касетъчни бомби "не за постоянно, а като временна стъпка", докато САЩ успеят да произведат повече от необходимите артилерийски снаряди.
Байдън каза още, че решението е било много трудно за него. Преди да го вземе той е разговарял по темата със съюзници и членове на американския Конгрес. Въпреки че САЩ не са подписали договора за забрана на касетъчните бомби, му е отнело известно време, преди да се убеди да предприеме тази стъпка. Според него това е необходимо, защото Украйна се е нуждае от боеприпасите за контраофанзивата си срещу Русия.
Украйна ще ги използва само на своя територия
Малко преди това правителството на САЩ обяви, че ще достави на Украйна касетъчни боеприпаси като част от нов пакет с военна помощ на стойност 800 милиона щатски долара. Касетъчните бомби се взривяват над целта и освобождават множество малки взривни устройства. Тяхната употреба е спорна, тъй като оставят голям брой невзривени боеприпаси в зоната на бойните действия.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш разкритикува решението на Вашингтон. Той не желае "касетъчните боеприпаси да продължат да се използват на бойното поле", заяви негов говорител в Ню Йорк. Също и руският представител в световната организация Анатоли Антонов разкритикува остро американското решение и предупреди, че с действията си САЩ ни "приближават към нова световна война".
Украйна се е задължила да използва касетъчните бомби само за отбрана и само на своя територия, съобщи съветникът на американския президент по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан. "Няма да оставим Украйна беззащитна в нито един момент от тази фаза на конфликта. Точка по въпроса", заяви той и припомни, че Русия също използва касетъчни бомби в Украйна.
Ердоган: "Украйна заслужава членство в НАТО"
Междувременно Украйна получи подкрепа от Турция за членството си в НАТО. На среща с украинския президент Володимир Зеленски в Истанбул турският му колега Реджеп Ердоган заяви недвусмислено: "Няма никакво съмнение, че Украйна заслужава членство в НАТО". По този начин Ердоган подкрепя желанието на Украйна да бъде приета в Северноатлантическия алианс като гаранция за сигурността си, когато приключи войната. Като членка на НАТО Украйна ще бъде по-добре защитена срещу възможни бъдещи нападения от Русия.
В същото време американският президент Джо Байдън се обяви срещу бързото приемане на Украйна в НАТО. "Не мисля, че страната е готова за членство в НАТО", каза той в интервюто си за СиЕнЕн и допълни, че сред страните членки на НАТО все още няма консенсус за това дали да приемат Украйна в Алианса "сега, в разгара на войната". Ако го направят, те ще бъдат задължени да защитават и всеки сантиметър от територията на НАТО. Ако войната продължи, всички партньори от НАТО ще бъдат във война, припомни Байдън.