Отидете към основна версия

1 294 12

Премиерът Курти: Мерките на ЕС срещу Косово трябва да бъдат премахнати

  • косово-
  • кейфор-
  • сърбия-
  • александър вучич-
  • албин курти

Напрежението между Прищина и Белград нарасна в края на май покрай встъпването в длъжност на етнически албански кметове в четири общини, населени предимно със сърби, в Северно Косово

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Премиерът на Косово Албин Курти заяви на пресконференция в Прищина днес, че наказателните мерки, които ЕС наложи на Косово, трябва да бъдат премахнати преди да бъдат обявени избори в северната част на страната, предаде КосоваПрес, цитирана от БТА.

На пресконференцията след заседанието на косовското правителство Курти подчерта, че това не е условие пред ЕС, а е логически ред на нещата, които трябва да се случат.

Курти каза, че споразумението, което вицепремиерът на Косово Бесник Бислими е постигнал в Братислава със специалния пратеник на Европейския съюз за диалога между Косово и Сърбия Мирослав Лайчак, е за деескалация и трябва да се спазва. Той подчерта, че не вярва, "че някой очаква без да е постигната пълна деескалация, да имаме избори на север“ в Косово.

„Ние, разбира се, продължаваме да работим. Подготвяме се за предсрочни избори на север (в Косово), а по отношение на наказателните мерки, предприети към нас, наречени временни и обратими, естествено, очакваме да бъдат премахнати възможно най-скоро и е логично това да стане предварително“, заяви Курти, цитиран от "Коха диторе".

Косовският премиер нарече недопустими критиките към полицаите от сръбската общност в Косово, които вчера постъпиха на служба в косовската полиция. Курти призова за международна реакция по отношение на тази кампания, която по думите му е подкрепена от Белград, а към полицаите се обърна с думите, че не трябва да обръщат внимание на критиките.

Напрежението между Косово и Сърбия нарасна в края на май покрай встъпването в длъжност на етнически албански кметове в четири общини, населени предимно със сърби, в Северно Косово. Кметовете бяха избрани на местните избори през април при избирателна активност от 3,5 процента, тъй като сърбите бойкотираха вота. На един от протестите на косовските сърби се стигна до сблъсъци между протестиращи, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.

Заради ситуацията в Северно Косово в края на юни Европейският съюз наложи мерки срещу Косово. Те включват временно спиране на работата на съвместните комисии между ЕС и Косово, създадени на базата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране, неизпращане на покани до официални представители на Косово за срещи на високо ниво, спиране на двустранни посещения, с изключение на онези, които имат за цел да се съсредоточат върху справянето с кризата в северната част на Косово в рамките на диалога между Косово и Сърбия, подпомаган от ЕС.

Напрежението между Сърбия и Косово продължава, откакто Косово обяви независимост през 2008 г.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини