Отидете към основна версия

1 763 19

Всеки пети чужденец в Германия има собствен бизнес

  • германия-
  • мигранти-
  • бизнес

Тенденцията в цяла Германия показва, че около един на всеки пет души с мигрантски произход е започнал собствен бизнес през последните три години - впечатляващо увеличение в сравнение с 2020 година

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Процентът при хората с чуждестранни корени, които започват собствен бизнес в Германия, е два пъти по-висок, отколкото сред местните. И то въпреки трудностите, свързани с бюрокрация, езикова бариера и липса на контакти.

Процентът на хората с чуждестранни корени, които започват собствен бизнес в Германия, е впечатляващо висок - два пъти по-висок, отколкото сред местните. Въпреки сложните административни процедури, трудностите с финансирането и липсата на достатъчно контакти, мигрантите и децата на мигрантите постигат забележителни успехи.

Компанията на Али Ал Хаким осигурява питейна вода на милиони

Директорът на компанията "Boreal Light” Али Ал Хаким е един от тях. Той е разработил соларна система, която осигурява чиста питейна вода в Африка, пише АРД. Освен всичко друго изобретението е и полезно за околната среда, защото превръща солената вода в питейна. Посредством използване на пясък, активен въглен и ултравиолетова светлина тя се набавя по устойчив начин. Тази иновация вече функционира в редица държави и предоставя на повече от шест милиона души достъп до питейна вода.

Ал Хаким казва пред АРД, че се гордее с постижението си. "От 2018 до днес сме успели да инсталираме над 200 такива системи в 18 държави", обяснява той. Предприемачът получава и награда от общината в Берлин, с която се удостояват компаниите, основани от хора с мигрантски корени, които имат значителен принос към обществото.

Три пъти повече нови бизнеси сред мигрантите

Тенденцията в цяла Германия показва, че около един на всеки пет души с мигрантски произход е започнал собствен бизнес през последните три години - впечатляващо увеличение в сравнение с 2020 г. Така процентът на стартиращи предприятия сред мигрантите (19,9%) е три пъти по-висок, отколкото сред хората без мигрантски произход (5,9%), обяснява АРД.

Но започването на собствен бизнес не винаги минава гладко. Много от предприемачите се борят с трудности в началото - като липса на контакти и кредити. За да елиминира точно тези пречки, предприемачът Гюлса Вилке основава мрежата "2hearts", която свързва предприемачите от мигрантски произход.

"В общи линии мога да кажа, че много хора с мигрантски произход често нямат друга възможност да бъдат икономически успешни и независими. За съжаление, както често чуваме в нашата мрежа, много от тях са неприятно изненадани, когато пристигнат в Германия, защото разбират, че не е толкова лесно", обяснява основателят на мрежата пред АРД.

Финансови и бюрократични проблеми

Въпреки успехите си предприемачите от мигрантски произход се сблъскват с различни предизвикателства, които могат да затруднят реализацията им. Сред основните е финансирането. Дори културни недоразумения могат да доведат до отказ за кредитиране, разказва Али Ал Хаким. "Веднъж получихме отказ от банка, защото ни предложиха нещо за пиене, което ние учтиво отказахме, защото беше Рамазан и не ни беше позволено да ядем или пием каквото и да било. Служителят на банката намери това за много странно", обяснява мъжът. Сред другите основни пречки е непризнаването на професионални квалификации, езиковата бариера и бюрократичните процедури.

Всички тези спънки обаче не спират много от чужденците. Решаващ фактор за техния успех е наличието на успешни модели за подражание, които служат за вдъхновение, казва Вилке. "Примери като BioNTech с Йозлем Тюреджи и Угур Шахин имат огромен ефект и се отразяват на много хора с мигрантски произход. Те си мислят: "Ако те могат да го направят, ще го направя и аз."

Семейна традиция на успеха

Друг фактор за успешните компании на мигрантите в Германия са семейните традиции. Често родителите или прародителите на предприемачите също са имали своя компания, обяснява АРД. Бирол Севим например основава своя школа за шофиране във Вединг през 2009. В неговото семейство всички са работили на свободна практика. "Баба ми е дошла тук като сезонен работник и след време баща ми, чичо ми и цялото ми семейство са се пренесли тук. Започнали са да се издържат сами, имали са магазин за плодове и зеленчуци. Винаги са били самостоятелни. Аз съм роден с това", разказва Севим пред АРД. Днес той е работодател на 90 души и е много доволен.

Има много такива истории на успеха на мигранти предприемачи. Те показват, че културните различия могат да бъдат положителна черта на германската икономика. Бизнес амбицията и креативността на избралите да имигрират в Германия са незаменими, пише Юлия Круз от АРД. За предприемачите, които са нови в Германия, собственият бизнес също е добър начин да се интегрират в обществото. В глобализирания свят точно могат да послужат като строители на мостове между различни култури и икономически системи, обобщава авторката.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: