Потребителските цени в Китай са навлезли в дефлация през юли, а производствените цени са разширили спада си на фона на затрудненията на втората по големина икономика в света да съживи търсенето и нарастващия натиск върху властите да предоставят повече преки стимули, информира Ройтерс, предаде БТА.
Китайският индекс на потребителските цени за миналия месец е спаднал с 0,3 на сто на годишна основа, съобщи днес Националната статистическа служба на страната. Това е малко по-лек спад от осреднената оценка за понижение с 0,4 на сто, изразена в допитване, проведено от Ройтерс. Това е първият спад на инфлацията на годишна основа от февруари 2021 г., след като показателят остана без промяна през юни.
Същевременно индексът на производствените цени спада за 10-и пореден месец - с 4,4 на сто на годишна основа след понижението от 5,4 на сто, отчетено предходния месец. Прогнозите бяха за отстъпление с 4,1 на сто. Икономическото възстановяване на Китай се забави след силния старт през първото тримесечие заради отслабването на търсенето на вътрешния пазар и в чужбина. Властите обявиха поредица мерки в подкрепа на икономиката и се очакват още стимули.
Дефлацията често върви ръка за ръка с разрушителни последици за икономиката. Япония бе в клопката на дефлационна спирала в продължение на над 20 години, което доведе до няколко "загубени десетилетия", предизвикани от икономическа стагнация, припомня американското издание "Бизнес инсайдър", пише DW. Китайската централна банка показа колко сериозно гледа на заплахата от дефлация и забавяне на ръста, като намали няколко ключови лихвени проценти и предприе обратен курс от този на Федералния резерв на САЩ, посочва "Бизнес Инсайдър". Експертите очакват Китайската централна банка да предприеме още контрамерки и допълнително да намали лихвените проценти