Отидете към основна версия

2 196 12

АРД: битката на България срещу насилието

  • насилие над жени-
  • дебора-
  • жени-
  • насилие-
  • германия-
  • ес-
  • българия-
  • закони-
  • съдебна система-
  • корупция-
  • съд

Германските медии продължават да следят темата за насилието срещу жените в България

Снимка: БГНЕС, извергът Георги Георгиев, обезобразил Дебора

Германските медии продължават да следят темата за насилието срещу жените в България. През седмицата "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", "ТАЦ", "Шпигел" и "Фокус" бяха сред изданията, които писаха за случая с 18-годишната Дебора и избухналите след това протести в страната.

Сега АРД разказва за 24-годишната Мария (името е променено - бел. ред.) от България, която споделя, че след като станала жертва на насилие и се обадила на горещата линия за помощ ѝ казали само да отиде на лекар. "Спях на улицата", казва тя пред германските журналисти.

В момента Мария е настанена в център за жени в беда в столицата София, продължава обществено-правната телевизия. Пред нея потърпевшата е разказала как е била бита от съпруга си, който я заключвал без вода и храна в продължение на дни. Мъжът ѝ я заплашил, че ще убие малкото ѝ дете, четем още в репортажа на АРД.

Недостатъчна закрила за потърпевши жени

Въпреки че в България има помощ и места, които да подслонят жени като нея, те са прекалено малко, коментира германската медия. Според нея в столицата София, където живеят над 1 милион души, съществуват само 18 подобни места. Общо в страната те са около 180.

Цитирана е и Десислава Димитрова от феминистка организация, която казва, че прекалено много хора в България просто си затварят очите, когато стане въпрос за насилието срещу жени. По думите ѝ все още е "нормално" в много семейства мъжете да бият съпругите си.

"Ние все още живеем в този патриархален свят в България. Ролята на жената е просто да бъде майка и домакиня, да си стои вкъщи, да се грижи за съпруга си, да му служи", разказва Димитрова, която причислява себе си към потърпевшите. "Самата аз съм била жертва на насилие. Имам приятели и познати, които са били жертви на насилие. Затова съм и активистка." Никой повече не бива да умира - това е единствената ѝ мотивация в момента, посочва Димитрова.

Протестите дават резултат

Според АРД протестите в България са оказали влияние и все повече жени се престрашават да кажат какво им се случва. Законът за защита срещу домашното насилие е затегнат и вече не се отнася само за семейните двойки, продължава медията и се спира на обстоятелствата около оставката на бившия министър на културата Вежди Рашидов от ГЕРБ.

"От гледна точка на много от протестиращите говоренето на политиците по темата представляват нещо повече от гаф, те са симптом на нещо фундаментално погрешно в страната им", писа през седмицата и "Зюддойче цайтунг". Депутатът-социалист Иван Иванов нарече законовата поправка "опит да се легализират еднополовите връзки", а лидерката на партията му Корнелия Нинова предупреди, че това ще отвори вратата за признаването на "трети пол", написа германското издание.

Анализ на Балканската мрежа за разследващи репортажи (BIRN) посочва, че въпреки нарастващата осведоменост в България институционалният отговор на насилието, основано на пола, в страната остава неефективен. Друг основен фактор, допринасящ за това, е съпротивата на консервативните партии срещу ратифицирането на Истанбулската конвенция, коментира сайтът Болкан инсайт, специализиран в теми и новини от Балканите.

Автори: Волфганг Вихтл (АРД) | Ивоне Самсарова (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: