След смъртта на Евгений Пригожин, който освен лидер на "Вагнер", бе и негов основен финансист, паравоенната структура едва ли ще може да продължи да съществува.
Това прогнозират от Института за изследване на войната, посочвайки, че според тях е почти сигурно, че зад катастрофата на 23 август и по-конкретно зад смъртта на Пригожин, зад тази на основателя на "Вагнер" - Дмитрий Уткин и зад кончината на отговарящия за логистиката и сигурността на организацията - Валери Чекалов, стои руският президент Владимир Путин.
Ликвидирането на централното ръководство на "Вагнер" напълно го лишава от шанса да се справи с целенасочената кампания на Кремъл и на руското Министерство на отбраната да отслабят, погълнат и унищожат организацията на Пригожин след въоръжения му бунт на 24 юни.
Има информация, че руското Министерство на отбраната е създало частни военни компании, които са привличали на работа при тях настоящи и бивши служители на "Вагнер" с цел те да поемат контрола върху операциите на частната военна група в чужбина.
Руски източници твърдят, че Кремъл е отказал да плати на беларуското правителство за разполагането на "Вагнер" в Беларус и че финансовите проблеми вече са довели до намаляване на размера на възнагражденията на бойците, което принудило мнозина от тях да си подадат оставките.
На сателитни изображения от 1 и 23 август се вижда как от "Вагнер" миналия месец са демонтирали почти една трета от палатките си в лагерите в Цел в Асиповичи в Беларус. Предполага се, че опитът да се отслаби "Вагнер" е довел до значителни напускания на военното формирование в Беларус.
В същото време някои блогъри, коментиращи войната, отричат твърденията, че бойците на Вагнер са разформировали лагера си в Цел.
От Украинския център за съпротива съобщават на 23 август, че след смъртта на Пригожин не малко служители на "Вагнер", намиращи се в лагери в Беларус, са започнали да се подготвят да се завърнат в Русия.
От ISW признават, че централното ръководство на "Вагнер" е успяло да направи от компанията изключително независима организация, наложила се като такава по време на офанзивата при превземането на Бахмут.
С елиминирането на нейното ръководство се слага точка на нейните амбиции да се обособи като независима структура от руското Министерство на отбраната, коментират от Института за изследване на войната.
Те посочват, че не е ясно дали Кремъл изцяло ще разформирова "Вагнер" или ще го възстанови като много по-малка организация от сегашната, която да е напълно подчинена на руското Министерство на отбраната.
От Кремъл имат и още една - трета възможност - да възстановяват "Вагнер" като полунезависима организация с нов командир, верен на Кремъл. Това е възможна опция, но е малко вероятна, коментират от Института за изследване на войната.