Отидете към основна версия

2 244 25

Защо германците са недоволни от правителството на Шолц?

  • олаф шолц-
  • германия-
  • германци-
  • правителство-
  • канцлер-
  • хдс-
  • ангела меркел-
  • рейтинг

Резултатите за германското правителство са безпощадни

Снимка: БГНЕС/ EPA

Правителството на канцлера Олаф Шолц изпълни почти половината от мандата си - с разочароващи резултати. На изборите през септември 2021 година трите партии, формиращи управляващата коалиция, получиха общо 52 процента от гласовете. Две години по-късно цялостният им рейтинг се е свил до 39 на сто. Това означава, че управляващата коалиция, наречена "Светофар" (червени - социалдемократи, жълти - либерали и Партията на зелените) е загубила една четвърт от избирателите си на половината път.

Каква е причината за недоволството на германците от правителството? И защо спадът в подкрепата за управляващите партии не е съпроводен с повишение на рейтинга на основната опозиционна сила - консерваторите от блока ХДС/ХСС?

Какво показват проучванията

В най-новото социологическо проучване, проведено от института YouGov по поръчка на германската агенция ДПА, резултатите за германското правителство са безпощадни. 73 процента от анкетираните са разочаровани от работата на правителството, 68 на сто смятат, че кабинетът на Шолц е неспособен да реши актуалните проблеми на страната. Едва 18 процента вярват в преизбирането на коалицията на следващите редовни избори през 2025 година. 35 на сто смятат, че управляващата коалиция ще се разпадне преди края на мандата, а 45 процента прогнозират, че тя ще ще се задържи още две години на власт.

Канцлерът не е на мястото си?

Германците са особено недоволни от своя канцлер. Според 66 процента от анкетираните Шолц не се справя с работата си. Вицеканцлерът - "зеленият" министър на икономиката и екологията Роберт Хабек получава негативна оценка от 63 на сто. Отрицателни са резултатите и на финансовия министър - либерала Кристиан Линднер с 57 процента неодобрение, и на "зелената" външна министърка Аналена Бербок - 52 на сто. Единственото изключение е министърът на отбраната Борис Писториус. Над половината респонденти (52 процента) заявяват, че той добре се справя със задълженията си. Възможно е обаче Писториус просто да стои добре на фона на предшественичката си Кристин Ламбрехт, която се оттегли от поста след вълна от остри критики.

Носталгия по Меркел

Резултатите на други германски социологически институти са аналогични. Проучване на Insa показа, че едва 15 процента от жителите на страната казват, че настоящото правителство е по-добро от предишното. Според 49 на сто от германците кабинетът на "голямата коалиция", оглавяван от Ангела Меркел, е работил по-добре.

Разприте в правителството снижават рейтинга му

Германските коментатори са склонни да обясняват плачевния рейтинг на правителството на Шолц с острите различия между участващите в управляващата коалиция партии. Социалдемократите имат предимно социален дневен ред, зелените - ляв, а либералите са с програма, подкрепяща бизнеса. Обективните идеологически различия понякога прерастват и в публични кавги между членовете на кабинета. Последен пример за това е конфликтът между финансовия министър Кристиан Линднер и "зелената" министърка по въпросите на семейството Лиза Паус. В продължение на седмици тя блокираше подкрепяния от Линднер законопроект за данъчни облекчения за предприемачите. Конфликтът беше разрешен едва в четвъртия кръг разговори между двамата министри с посредничеството на канцлера.

Електоратът на Зелените е най-лоялният

Според германците, за раздорите в управляващата коалиция отговорност носят най-вече Зелените. От проучването на YouGov става ясно, че това мнение се споделя от 40 на сто от респондентите. Либералите са обвинявани за същото от 23 процента, а социалдемократите - от 10.

Рейтингът на Зелените (14 процента) е на почти същото ниво като резултатите им от изборите през 2021 година. При социалдемократите има намаление от почти осем процента, а при либералите - от 4,5 на сто. В същото време рейтингът на дяснопопулистката Алтернатива за Германия се е удвоил до 21 процента. На изборите през 2021 година тя спечели 10,3 на сто. Зелените остават силата, които определя тона в германската политика, макар да не се ползват с масовата подкрепа на електората. Те обаче успяха да спечелят за програмата си преобладаващо ляво-либералните медии и интелектуалния елит в Германия.

Автор: Никита Жолквер

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: