Литва привика папския нунции в страната, след като папа Франциск каза на руските младежи да помнят, че са наследници на "великата Руска империя", предава Ройтерс.
В отговор на импровизирано изказване, направено от папа Франциск в петък във видео обръщение на живо към католически младежи, събрани в Санкт Петербург, литовското министерство на външните работи покани апостолическия нунций за "разговор", след като архиепископът се завърне от ваканция, каза говорител на министерството на сряда.
Ватикана заяви във вторник, че папа Франциск не е възнамерявал да възхвалява руския империализъм в речта, в която той също възхвалява руските императори Петър Велики и Екатерина II, които разшириха Руската империя.
Териториите на Литва и Полша са присъединени към Руската империя през 18 век от Екатерина II. Страните се отделиха след Първата световна война, след като два бунта от 19 век срещу империята бяха брутално потушени.
Намерението на папа Франциск е "да запази и популяризира всичко положително в голямото руско културно и духовно наследство", заявиха от Ватикана.
Украйна, която някога е била част от същата империя, заяви, че коментарите на папата са достойни "за дълбоко съжаление". Кремъл ги определи като "много удовлетворяващи".
Литва, нация от 2,8 милиона, където три четвърти се идентифицират като римокатолици, е твърд критик на Русия и поддръжник на Украйна както в Европейския съюз, така и в НАТО.
Католическата църква все още е почитана в страната заради нейната антикомунистическа, про-независима позиция, докато Литва беше част от Съветския съюз. През този период Ватикана запази литовското дипломатическо представителство при Светия престол, тъй като не призна анексията.
Папа Франциск отслужи литургия пред около 100 хиляди души в Литва, когато посети страната през 2018 г.