Отидете към основна версия

1 239 17

Чили и Аржентина: забравени ли са ужасите на диктатурата

  • аугусто пиночет-
  • чили-
  • аржентина-
  • южна америка-
  • диктатура

В Аржентина президентските избори може да спечели човек, който поставя под съмнение жертвите на военната диктатура

Снимка: БГНЕС/ EPA

През 2023 година в Южна Америка се навършват годишнини, които са от изключително значение за бруталната история на военните диктатури на континента.

Преди 50 години Салвадор Алиенде е свален с пуч в Чили. Преди 40 години аржентинците отиват до урните, за да върнат страната обратно към демокрацията. Но и в двете държави десницата набира сила, а омаловажаването на терора от 20 век е част от политическата ѝ стратегия. В Чили расте броят на почитателите на Пиночет, които се опитват да възпрепятстват приемането на нова конституция.

В Аржентина пък президентските избори може да бъдат спечели от десен политик, който напада остро комунистите и поставя под въпрос броя на жертвите на диктатурата. И двамата имат едни и същи идоли: Тръмп и Болсонаро, разказва в свой репортаж Ане Херберг от АРД.

Броят на почитателите на Пиночет в Чили се е удвоил

Германската обществено-правна медия предава от демонстрациите в Сантяго де Чили на 11 септември. Около 200 души са се събрали, за да празнуват идването на власт на диктатора Аугусто Пиночет преди 50 години. Франсиско Муньос, който води демонстрацията, казва: "Чили беше икономически и политически унищожена от Алиенде". Мъжът е уверен, че истинската диктатура е наложена от социалиста Салвадор Алиенде в началото на 1970-те.

Крайнодясната организация на Муньос се казва "Отбор патриоти". Те са само пример за една много по-широка тенденция. По информация на Института "Мори" броят на почитателите на Пиночет в Чили се е удвоил в последните 10 години - от 18 на 36 процента. За тях мъченията, изчезванията и убийствата са били необходимо зло. Те приемат диктатурата за време на икономически подем.

Според Марта Лагос, която ръководи "Мори", причината е в настоящите проблеми на страната. Политиците не предлагат решения на задълбочаващите се кризи, сред които социалното неравенство и корупцията. Левият президент Габриел Борич, който беше лъч надежда за промяна, разочарова мнозина заради скандалите и грешките в управлението на правителството му. "Хората виждат партиите като престъпници. И си казват: Ех, ако имахме някой с твърда ръка, който да донесе ред и сигурност, това би било чудесно. Такъв беше Пиночет, значи искаме Пиночет", обяснява Лагос.

Десните са в подем и в Аржентина

Склонността към изопачаване на историята обаче е видима далеч не само в Чили. След поражението на Жаир Болсонаро в Бразилия, привържениците му щурмуваха правителствените сгради, уж за да предотвратят комунистическа диктатура. В Аржентина, която се смята за пример по отношение на историческия дебат за диктатурите, изборите през октомври може да бъдат спечелени от Хавиер Милей, чиято крайнодясна кандидатка за вицепрезидент поставя под въпрос историята.

"В Аржентина за пръв път се появи алтернативна нова десница в лицето на либертарианеца Хавиер Милей, който се възползва основно от разочарованието от икономическата ситуация и правителството. Правителство, чийто флагман винаги е била политиката му в областта на човешките права", обяснява социологът Пабло Стефанони. Според него Милей използва отричането на историята, както и на климатичните промени, за да разшири подкрепата си в десния спектър.

За разлика от Аржентина, в Бразилия и Чили структурна революция след края на диктатурите няма. В Чили все още е валидна конституцията от 1980 година, приета по времето на Пиночет, която до голяма степен остави на власт елита от времето на военната хунта. Едно от исканията на протестите през 2019 година беше тази конституция най-после да бъде отменена. Но първият проект за нова конституция се провали на референдума през октомври 2022 година. Един от лидерите на кампанията против беше Франсиско Муньос. В Конституционния съвет, който работи върху проекта за нова конституция, мнозинство имат десните. Най-вече републиканците на Хосе Антонио Каст, почитател на Пиночет, Болсонаро и Тръмп, който за момента има най-добри шансове на президентските избори през 2024 година, обобщава АРД.

Автор: Ане Херберг (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: