Отидете към основна версия

10 994 77

САЩ поставиха ултиматум на Украйна. Какво значи това?

  • сащ-
  • украйна-
  • джо байдън-
  • володимир зеленски-
  • русия

Съединените щати се предали на Украйна списък с приоритетни реформи, чието изпълнение от страна на Киев е условие Вашингтон да продължи да помага на украинците

Снимка: БГНЕС/ЕРА

САЩ са предали на Украйна списък с приоритетни реформи, от чието изпълнение ще зависи продължаването на помощта от Вашингтон за Киев. Защо тези условия се поставят точно сега?

САЩ се предали на Украйна списък с приоритетни реформи, чието изпълнение от страна на Киев е условие Вашингтон да продължи да помага на Киев. Той се съдържа в писмо, изпратено от помощник-съветника по националната сигурност Майк Пайл. То включва ясни срокове за провеждането на реформите, които са подредени по важност.

Кои сфери се нуждаят от реформи?

Най-неотложните промени са укрепването на Специализираната антикорупционна прокуратура и Националното антикорупционно бюро. Сред предвидените стъпки е например увеличаването на щата на бюрото до 300 души и запазването на неговата независимост. Това трябва да стане до три месеца.

Същият срок се предвижда и за законодателното уреждане на въпроса за задължителното деклариране на доходите и имуществото на държавните служители и съдиите, както и за финансовата дейност на политическите партии. Други искания са независим и прозрачен избор на ръководител на Националната агенция по предотвратяване на корупцията и обновяването на Висшият съдебен съвет.

Освен това списъкът съдържа изисквания за реформи в работата на надзорните съвети на държавните предприятия "Укренерго" и "Нафтогаз".

"Познавайки маниера на украинските власти да бавят реформите до последния момент, сега са дадени много ясни срокове за конкретни действия", казва пред ДВ депутатът Ярослав Юрчишин от парламентарната комисия по антикорупционната политика. Според него, въпреки кратките срокове, всички реформи от списъка на САЩ могат да бъдат проведени от Киев навреме. Той посочва и това, че за всички нужни реформи вече има внесени законопроекти, които трябва само да бъдат гласувани.

Реформи срещу оръжие?

Писмото с исканията за реформи предизвика бурни дебати в Украйна. Макар в текста, обнародван от вестник "Украинска правда", да не е посочено каква точно помощ от САЩ се поставя в зависимост от провеждането на реформи в Украйна, анализаторите обобщават случая като предложение за "реформи срещу оръжие".

"Да, реформите са нужни. И САЩ имат право да ги изискват срещу оказваната от тях финансова подкрепа за украинския бюджет, за хуманитарната помощ, различните програми. Но не срещу доставките на оръжие - нали у нас никой не краде снаряди и танкове и не ги продава на пазара. Много прозрачно ни се намеква: реформирайте се или умирайте", коментира емоционално телевизионната водеща Лариса Волошина.

Депутатът Виктор Чумак на свой ред отбелязва, че исканията на САЩ за реформи не са нови - за тях се е говорело още от 2014 година, но оттогава досега Киев не е извършвал реформите, а ги е имитирал. "Сега инструментът на Запада са оръжието и военната поддръжка. Значи е заложена не просто поддръжката, а съществуването на държавата", написа Чумак във Фейсбук.

Същевременно, както съобщи "Гласът на Америка", във Вашингтон са заявили, че "проектът на списъка с приоритетни реформи, предаден от САЩ за обсъждане, не е условие за предоставянето на предстояща военна помощ".

Заради изборите в САЩ?

Украинският експерт по външната политика Сергей Герасимчук споделя пред ДВ предположенията си, че появата на писмото може да е свързана с предизборната борба в САЩ. "Има група конгресмени, които се отнасят критично към оказването на помощ на Украйна и капитализират това в хода на предизборната кампания. Появата на списъка има за цел да успокои избирателите и да покаже, че изразходването на средства на американските данъкоплатци е свързано с определени условия и не представлява разточителство от страна на администрацията на Джо Байдън", казва Герасимчук.

Директорът на Центъра за политически изследвания Пента Владимир Фесенко пък изтъква пред ДВ, че изискването на САЩ за засилване на обществения контрол над дейността на украинските държавни учреждения ще подпомогне развитието на демокрацията в Украйна, особено в условията на война.

"В края на краищата всичко това отговаря на нашите интереси - затова в случая не става дума за някакви капризи на нашите партньори или за измяна", убеден е Фесенко. Той обаче отбелязва, че този път украинските власти трябва да се отнесат сериозно към изискванията на САЩ.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 42 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: