Отидете към основна версия

1 758 5

Премиерът: Не е нужно да разсъждаваме за нови искания към Северна Македония, ако се придържаме към преговорната рамка с ЕС

  • димитър ковачевски-
  • стево пендаровски-
  • северна македония-
  • вмро-дпмне

Според Ковачевски Северна Македония трябва да се съсредоточи в изпълнението на преговорната рамка, която е приета от 27 държави членки на ЕС, включително България и Гърция, което доскоро е било немислимо

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Изявлението на Буяр Османи пред "Франкфуртер алгемайне цайтунг" не се различава от предишните му изявления и ако Северна Македония се придържа към преговорната рамка, не е неоходимо да размишлява по въпроса дали ще има допълнителни искания от когото и да било, защото в нея е посочено всичко, каза днес премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски след посещение в детска градина по повод "Седмицата на детето", пише БТА.

"Сигурен съм, че България ще продължи да формулира нови искания. Но за мен е важно какво съдържа дневния ред на ЕС, нищо друго”, каза в интервю за „Франкфуртер алгемайне цайтунг” министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, в което опозицията в Северна Македония видя потвърждение на собствените си твърдения.

„В желанието си да протака процеса (на евроинтеграция) и отново да вкара страната в изолация, опозицията може да даде възможност на България да каже: „Вижте, те не искат да изпълняват своите задължения, а ЕС ги изпълнява". Ние имаме преговорна рамка с ЕС, а не със София“, каза Ковачевски, който уточни, че е в непрекъсната комуникация с Буяр Османи и с вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич.

Според него Северна Македония трябва да се съсредоточи в изпълнението на преговорната рамка, която е приета от 27 държави-членки на ЕС, включително България и Гърция, което доскоро е било немислимо.

„Естествено, ние имаме двустранен договор с България, както имаме двустранен договор с Гърция, които се прилагат на двустранно ниво и това е записано в общите разпоредби на документите с ЕС, а не в показателите и в критериите, по които се оценява напредъкът на държавата. И това е работа на министерството на външните работи, на историческата комисия, която работи на паритетен принцип и която не може да вземе никакво решение без всички историци в нея и от двете държави да го приемат с консенсус. Това, което е прието до момента, е прието с консенсус. И това, което е прието с консенсус, се прилага и в двете страни. Що се отнася до правата на малцинствата, смятам, че сме лидери в Европа. Ако има държава, в която правата на малцинствата са защитени и насърчавани, както законово, така и институционално, това със сигурност е нашата, в която всеки човек, независимо от етническата си принадлежност, може да планира своя личен и професионален живот в еднаква степен за всички в държавата “, каза Ковачевски.

В отговор на въпрос за условията, поставени от опозиционните албански партии, които заявиха, че ще гласуват промените в конституцията само при условие, че в основния закон се промени формулировката за официалния език, "който се говори от 20 процента от населението", на "албански език", Ковачевски посочи, че този въпрос е бил обсъждан от работната група, но тя е преценила на този етап да се направят само промени в конституцията, които са свързани с ангажиментите на страната в преговорната рамка.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: