Войната в Украйна, превратите в Африка, нарастване на геополитическите напрежения: в едно световно семейство, което не функционира, според израза на генералния секретар на ООН, на кого ще бъде присъдена Нобеловата награда за мир?
Това отличие е кулминационна точка в сезона на Нобеловите награди. То ще бъде присъдено утре в Осло, но никога състоянието на планетата не е усложнявало толкова много прогнозите за това кой ще получи наградата.
"Тъжната реалност е, че няма много напредък в областта на мира по света през 2023 г.", констатира Дан Смит, директор на Стокхолмския международен институт за изследване на мира
"Войните днес са почти два пъти повече, отколкото бяха през 2010 г. например. Следователно не мисля, че ще намерим миротворец в традиционния смисъл на думата, за да получи той Нобеловата награда на мир тази година", заявява той.
Миналата година на фона на войната в Украйна Нобеловата награда за мир бе присъдена на едно силно символично трио правозащитници - руската неправителствена организация "Мемориал", официално разпусната в Русия, Украинския център за граждански свободи и беларуския активист Алес Беляцки.
А по-предишната година Нобеловата награда за мир бе присъдена на друг критик на Кремъл - руския журналист Дмитрий Мератов, който тогава сподели отличието с филипинската си колежка Мария Реса. Но сега Норвежкият нобелов комитет може да се опита да насочи прожекторите върху друга географска зона.
Например тази на иранките, които изразяват гнева си чрез протести и демонстративно свалят хиджабите си след смъртта на младата Махса Амини в Техеран през септември 2022 г. Или пък наградата може да отиде при активистките, които се борят за правата на жените, като например правото на образование в страни, в които тези права са потъпквани.
Директорът на Института за изследване на мира в Осло Хенрик Урдал смята, че е много вероятно Нобеловата награда за мир да бъде връчена тази година на иранката Наргес Мохамади, която сега се намира в затвора, или на афганистанката Махбуба Серадж. И двете жени се борят за достъп на жените като цяло до политиката и социалния живот в техните страни.
Смит, колегата му от Стокхолмския институт за изследване на мира, смята, че при присъждането на наградата тази година ще се подчертае спешната нужда от действия в борбата с климатичните промени и говори за възможност отличието да отиде при движението "Петъци за бъдещето", вдъхновено от шведката Грета Тунберг съвместно с бразилеца Раони Метуктир, защитник на правата на местните народи в борбата им обезлесяването на Амазония.
Други обаче смятат, че предвид настоящата геополитическа картина, Нобеловият комитет може да не присъди тази година Нобеловата награда за мир.
Но Нобеловият комитет не харесва така наречените "бели години", през които Нобелова награда за мир не се връчва. Последната такава година е 1972 г. Според Нобеловия комитет "белите години" илюстрират провал в усилията за мир по света.
Тази година предложени за Нобеловата награда за мир са 351 физически и юридически лица. Списъкът с всички предложения се пази в тайна в продължение на 50 години, което прави прогнозите още по-сложни.
Хиляди хора по света (депутати и министри от всички страни, бивши нобелови лауреати, някои университетски преподаватели...) имат правото да предложат име преди крайния срок, който е 31 януари. Петте членове на Нобеловия комитет също могат да го направят по време на първото си годишно заседание.
Сред тазгодишните предложения се споменават агенцията на ООН за бежанците, съдилища, като Международният съд или Международният наказателен съд, като в последния случай, ако тази институция бъде наградена, това ще повдигне въпроса за военните престъпления в Украйна.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски е сред фаворитите на сайтовете за онлайн залози, но експертите смятат за малко вероятно Нобеловата награда да отиде при лидер на страна във война.
Историкът и специалист по Нобеловите награди Асле Свеен споменава името на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, който миналия месец говореше за едно световно семейство, в което по-скоро нещата не работят както трябва.
Според Свеен подобна награда ще представлява добре дошъл импулс за мултилатерализма, за усилията за мир, за човешки права и за защитата на климата и опазването на околната среда в момент, в който всички тези каузи са пренебрегвани.
Отговор на всички тези предположения ще има утре в 9 ч. по Гринуич в Нобеловия институт в Осло.
превод от френски: Габриела Големанска, БТА