Русия се е превърнала в тоталитарна държава, наподобяваща тази от романа "1984" на Джордж Оруел. Това заяви пред съд в Москва правозащитникът Олег Орлов, цитиран от "Ройтерс".
Той поиска да бъде оправдан по обвинение в дискредитиране на руските въоръжени сили чрез осъждане на войната в Украйна.
70-годишният Орлов изтъкна, че е "очевидно", че руснаците живеят в света на писателя антиутопист, тъй като страната им води война срещу своя съсед, а същевременно твърди, че подкрепя свободата, мира и сигурността (*).
"Все още не съществува понятието "престъпление на мисълта" в руския наказателен кодекс; гражданите все още не се наказват за съмнение дали държавната политика е правилна, ако то е било изразено шепнешком в собствения им дом; те не се наказват за неправилно изражение на лицето...Все още", отбеляза той, правейки препратки към емблематичния роман на Оруел.
Той обаче предупреди, че ако някой изрази такова съмнение извън дома си, може да последва донос и наказание.
Орлов се защитаваше по дело, образувано по статия от ноември 2022 г., в която пише, че Русия при президента Владимир Путин е изпаднала във фашизъм.
"Как моята страна, която се отдалечи от комунистическия тоталитаризъм, се плъзна в нов тоталитаризъм? Как да наречем този тип тоталитаризъм? Кой е виновен за случилото се?", пита Орлов, член на правозащитната група "Мемориал", която беше разпусната от Русия през 2021 г., но стана един от носителите на Нобеловата награда за мир на следващата година.
Той беше подкрепен в съда от Дмитрий Муратов, отличен със същата награда през 2021 г., чийто вестник "Новая газета" беше закрит скоро след нахлуването на руските сили в Украйна.
Муратов заяви, че точно както дисидентът Андрей Сахаров е предсказал, че нахлуването в Афганистан през 1979 г. ще доведе Съветския съюз до катастрофа, така Орлов е бил прав да предупреждава, че Русия следва път на саморазрушение в Украйна.
"ТЪМНИ СИЛИ"
"Виждаме, че Сахаров беше прав, абсолютно прав тогава, като предупреди, че СССР ще подкопае съществуването си, а Орлов е прав сега, предупреждавайки за опасността от тъмни, профашистки сили", изтъкна той.
Обширните изявления на Орлов и Муратов пред съда бяха съкрушителна критика на решението на Путин да започне война в Украйна от две от най-уважаваните личности в Русия.
Кремъл твърди, че "специалната военна операция" е била оправдана от необходимостта да се защити рускоговорящото население в Украйна от "геноцид" и да се "демилитаризира" и "денацифицира" страната - аргументи, отхвърлени от Киев и неговите западни съюзници като фалшив претекст за война в имперски стил.
Прокуратурата по делото на Орлов заяви, че фактът, че съдебното заседание е било открито за медиите и че Муратов е бил допуснат да направи изявление, въпреки че е определен като "чуждестранен агент" от държавата, показва, че свободата на словото е защитена в Русия.
Държавното обвинение обаче изтъкна, че тези права са придружени от задължения, включително такова за спазване на законите. Те определи като недопустимо да се извършват "провокации, насочени към разединение на гражданското общество".
Предвид възрастта и здравословното състояние на Орлов обаче прокуратурата поиска глоба в размер на 250 000 рубли, а не присъда до три години затвор, която е допустима съгласно законите, приети скоро след началото на войната в Украйна.
В речта си Орлов заяви, че съгласно Конституцията руснаците имат право на различно мнение от Путин.
"Къде е определено, че нашият главнокомандващ (Путин) винаги правилно разбира не само интересите на Русия, но и интересите на нейните граждани?", запита Орлов в заключителната си реч на започналия през юни процес.
"И ако представите на част от гражданите на Русия за собствените им интереси не съвпадат с тези на главнокомандващия, нямат ли право да говорят за това? Но в такъв случай президентът вече не е президент, а духовен и светски лидер. Или висшите служители на Русия вече са непогрешими, като папата?".