Обхванатата от разногласия Камара на представителите на САЩ прие снощи изготвен от републиканците законопроект, който обвързва военната помощ за Израел в размер на 14,3 милиарда долара със съкращения на вътрешните разходи и не предвижда никакви средства за Украйна, като по този начин обрече шансовете му да бъде одобрен от Сената, предаде в. "Ню Йорк таймс", пише БТА в преглед на печата.
Републиканците прокараха мярката с гласуване по предимно партийна линия, а това се случва рядко, когато става въпрос за помощ за Израел, която обикновено се радва на широка двупартийна подкрепа, отбелязва изданието.
Всички демократи без десетина се противопоставиха на законопроекта, внесен от новоизбрания председател на камарата - републиканеца Майк Джонсън, тъй като той би провалил плана на президента Байдън за подпомагане на работата на националната данъчна служба, коментира вестникът. Самостоятелен законопроект за изпращане на помощ на Израел без съкращаване на разходите вероятно би получил широка подкрепа, добавя нюйоркското издание.
Сенатът би могъл да се опита да наложи на Камарата на представителите своя версия на законопроекта. Това ще предизвика спор, който би могъл да продължи със седмици и да забави отпускането на помощта, посочва "Ню Йорк таймс".
Междувременно САЩ изразиха подкрепа за пауза във военната операция на Израел в Газа, която да даде възможност за безопасно освобождаване на заложниците и разпределяне на помощите, пише британският в. "Телеграф". Изданието цитира думите на високопоставен американски служител от вчера, според когото администрацията на Байдън смята, че е възможно да има няколко паузи, а не само една.
Вашингтон обяви пълна подкрепа за Израел след атаката на "Хамас" от 7 октомври, но тонът и фокусът на администрацията се промениха с нарастването на броя на жертвите сред цивилното население и влошаването на хуманитарната ситуация в Газа, посочва вестникът. Натискът да се позволи навлизането на повече хуманитарна помощ в Газа се увеличи, тъй като условията там се влошиха, а палестинските цивилни страдат от недостиг на храна, гориво, питейна вода и лекарства, пише "Телеграф".
За много анализатори в САЩ и другаде обаче жестовете на Джо Байдън към палестинците - включително реторичната му подкрепа за "пауза" във военната операция - са твърде закъснели, пише в. "Вашингтон пост".
Като част от желанието си да укрепи геополитическата позиция на САЩ срещу Китай, администрацията на Байдън продължи усилията, започнати от бившия президент Доналд Тръмп, за сближаване на Израел с група арабски монархии, които споделят антипатията му към Иран, посочва вестникът. Според Белия дом разширяването на "Авраамовите споразумения" и потенциалното нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия ще създаде стабилност в региона и ще помогне за защитата на интересите на САЩ в момент, когато Китай уверено си пробива път в Близкия изток.
Израелско-саудитското сближаване обаче сега изглежда е замразено и страни от "Авраамовите споразумения" като Бахрейн и Обединените арабски емирства осъдиха настоящия ход на събитията, коментира "Вашингтон пост".
Изданието цитира Мат Дъс, изпълнителен вицепрезидент на Центъра за международна политика, според когото подкрепата на Байдън за израелската кампания на бомбардировки се разминава с наследството, което той е изградил, подкрепяйки Украйна срещу руската инвазия. Според Дъс "има някои много важни принципи на международното право и либералния международен ред, чрез които [официалните представители на Байдън] формулираха защо това, което правят [в подкрепа на Киев], е важно". "Мисля, че те прекараха последните три седмици, изгаряйки това до основи. Те показаха, че има ужасяващ двоен стандарт", заключава експертът.
Ескалиращото напрежение по границата на Израел с Ливан предизвика мащабна евакуация на района, където непрекъснато се чуват прелитащи дронове над почти безлюдни градове под звуците на периодичен израелски артилерийски обстрел, пише в. "Гардиън"
Въпреки сраженията анализаторите смятат, че и Израел, и "Хизбула" се опитват да избегнат излизането на ситуацията извън контрол, като "Хизбула" все още не е използвала ракетите си с по-голям обсег, с които разполага, а вместо това взема на прицел позиции, които може да види от другата страна на границата, посочва изданието.
Според някои анализатори обаче обстановката се усложнява от факта, че "Хизбула" разглежда всяка перспектива за израелска победа срещу "Хамас" в Газа като съдържаща риск Израел да се обърне срещу нея в следващия момент, коментира "Гардиън".