Отидете към основна версия

4 743 52

Европейският съюз е против част от санкциите срещу Русия

  • европейският съюз-
  • русия-
  • санкции-
  • клауза-
  • европейски компании

Клаузата No Russia може да създаде хаос за европейските компании в световен мащаб

Снимка: Shutterstock

Страните от ЕС са срещу части от последния предложен от Комисията пакет от санкции срещу Русия, а именно така наречената "клаузата без Русия", ответни финансови ограничения и стоки с двойна употреба за лична употреба, казаха шестима източници.

Пакетът, който ще бъде 12-ият за блока, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., също се стреми да затвори повече вратички за заобикаляне на санкциите.

Някои държави-членки обаче, които източниците отказаха да идентифицират, казват, че новото предложение отива твърде далеч и ще има обратен ефект върху глобалната търговия на ЕС и в крайна сметка ще се провали в целите си.

Страните заявиха на посланическа среща тази седмица, че член 12 G в предложението, наречен "клауза No Russia", може потенциално да създаде хаос за европейските компании в световен мащаб, казаха източниците, запознати с дискусиите.

Според предложенията, излъчени на срещата, износителите от ЕС ще бъдат принудени да въведат забрана за реекспорт за Русия за всички стоки в списъка на митническите кодове на Комисията, който обхваща повече предмети за ежедневна употреба, отколкото тези от военна полза за Русия.

"Един малък предприемач в Бразилия ще трябва да изпълнява договори в такава сложна система ... дискусията трябва да бъде фокусирана върху силно критични стоки", каза един източник, който като всички тях отказа да бъде назован поради чувствителността на дискусиите.

Във версията на предложението от вторник, според трима от източниците, е направено още едно допълнение, за да се освободи използването на санкционирани стоки за лична употреба от този последен пакет, тъй като това се превърна в източник на злоупотреби по границите между Русия и ЕС след влизането в сила на предишните пакети.

Когато граждани от която и да е националност преминават границата с Русия, личните стоки, които биха могли да бъдат препродадени, се изземват от граничната охрана. Те оправдават ходовете въз основа на санкционен списък с елементи, които биха могли да бъдат използвани като "потенциален приход" за Русия.

Докато Европейската комисия призна, че това се случва с големи билети като автомобили, двама от източниците заявиха, че предмети като паста за зъби също се конфискуват, което води до опит да се предвидят предмети за лична употреба.

Един източник заяви, че мнозинството от страните на посланическата среща на 27-членния блок не подкрепят предложените мерки, които ще изискват разрешение от ЕС за "всяко прехвърляне на средства" от руска организация или руски гражданин, пребиваващ в Русия извън ЕС, критикувайки ги като безсмислено обременяващи, без да имат прагове, под които транзакцията ще бъде освободена. Друг източник заяви, че "много" държави са възразили.

Основните елементи на предложения пакет - косвена забрана за внос на руски диаманти и промени в начина, по който по-добре да се прилага таванът на цените на руския петрол от Групата на седемте ( Г-7) - не бяха активно обсъждани, тъй като блокът очаква техническата посока на Г-7 , която се очаква до седмици.

От страна на петрола, ЕС и Г-7 се опитват да затегнат търговията с руски петрол под тавана на цените на суровия петрол от 60 долара за барел. Западните страни заявиха, че докато работи известно време, приходите от руски петрол нарастват благодарение на нарастващия "сенчест флот" от танкери, съставен от застаряващи западни кораби.

ЕС иска да добави някои метални продукти и втечнен нефтен газ (LPG) към списъка си със забранени продукти в 12-ия пакет. Първоначално предложението включваше 3-месечен период на ликвидация за артикулите, но за някои железни продукти и пропан-бутан последната версия на предложения пакет удължи ликвидацията до една година.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 34 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания