Отидете към основна версия

3 148 23

Рокада на върха! Той ли ще бъде новият шеф на НАТО

  • марк рюте-
  • нато-
  • йенс столтенберг

Дебатът за ръководството на НАТО се разгорещява, тъй като Йенс Столтенберг ще се оттегли от поста си през октомври следващата година след 13 години начело, а надпреварата за негов наследник ще продължи месеци наред

Снимка: БГНЕС/ЕРА

По-малко от година преди края на мандата си бившият нидерландски премиер Марк Рюте се превърна във фаворит в надпреварата за наследник на напускащия генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Но неофициалните критерии за подбор отново хвърлиха светлина върху сложността на процеса, пише Euroаctiv.

Дебатът за ръководството на НАТО се разгорещява, тъй като Столтенберг ще се оттегли от поста си през октомври следващата година след 13 години начело, а надпреварата за негов наследник ще продължи месеци наред.

"Подобна роля би била интересна, тъй като би предложила възможността да допринеса за няколко години на международната сцена в период на драматични глобални промени", заяви Рюте през октомври, в навечерието на националните избори и оттеглянето си от националната политика.

Откритото лобиране на Рюте за поста породи някои съмнения, тъй като негласният консенсус в Брюксел е, че тези, които обявят кандидатурата си твърде рано, ще бъдат поставени под светлината на прожекторите и ще "изгорят" още преди началото на преговорите.

Нидерландецът обаче не е нов в дебата. Когато надпреварата за лидерския пост е в ход миналата година, няколко дипломати от НАТО са заявили пред Euractiv, че техните страни ще подкрепят тогавашния премиер, ако той се кандидатира, но Рюте настоя, че няма да напусне работата си в правителството.

Година по-късно, след като правителствената му коалиция падна през лятото, той побърза официално да заяви интереса си.

Опитен кандидат

Изборът на нов генерален секретар на НАТО е силно политически процес, тъй като в крайна сметка той или тя ще бъде ключов властови фактор в посредничеството между интересите, предизвикателствата и заплахите в областта на сигурността и отбраната.

На преден план излизат необходимите качества за поста - от опита, нивото на ангажираност с разходите за отбрана, националността и пола до реалната личност.

Процесът на подбор включва основните военни сили в НАТО, особено САЩ, които ръководят процеса на вземане на решения, като се изисква консенсус между всички 31 членове.

Трима дипломати от НАТО са заявили пред Euractiv, че Рюте е "единственият кандидат", поне засега.

Бившият министър-председател на Латвия, а сега министър на външните работи Кришянис Кариниш, както и министър-председателят на Естония Кая Калас са сигнализирали за интерес, но все още не са проявили ангажираност, споделят дипломатите.

В коридорите на НАТО в момента има ясен натиск в полза на Рюте, са допълнили, запознати с дискусиите.

Като доказателство за неговия опит нидерландците, които лобират за него, използват впечатляващата му автобиография, която включва 13 години като министър-председател на четири десни и дясноцентристки коалиционни правителства.

Поддръжниците му смятат, че Рюте, като най-дългогодишният лидер около масата на НАТО, може да бъде поредният "шепнещ Тръмп".

Нидерландската подкрепа за Украйна в борбата ѝ срещу Русия е начело на създаването на коалицията от изтребители F-16 и прокарва твърда линия за осъждане на отговорните за катастрофата на MH-17 в Украйна през 2014 г., при която загинаха близо 200 нидерландски граждани.

Отделяне на средства

Въпреки всичко това, "има няколко "не", споделя един от дипломатите на НАТО пред Euractiv.

Фактът, че Нидерландия все още не е достигнала целта на НАТО за 2% от БВП за разходи за отбрана, която тя се ангажира да достигне едва до 2024 г., може да работи срещу него.

В НАТО разходите за отбрана се възприемат като доказателство, че страната приема сериозно споделянето на тежестта и колективната отбрана. Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, който може да се завърне в Белия дом през 2024 г., много ясно заяви това.

Говорейки за това, което може да работи срещу Рюте, един дипломат е споделил, че вече е имало трима нидерландски генерални секретари на НАТО: Дирк Стикер (1961-1964 г.), Джозеф Лунс (1961-1974 г.) и Яп де Хоп Схефер (2011-2014 г.).

Същевременно източноевропейците и южноевропейците в момента са недостатъчно представени на висшите длъжности, а всяко решение ще трябва да бъде одобрено и от неудобните съюзници Турция и Унгария.

Освен това през 75-годишната история на Западния военен съюз нито една жена не е заемала този пост.

"Има много голям шанс, предвид политическата подкрепа за това, тази работа да бъде поверена на жена от Европа, което също би било много добре", заяви Рюте през октомври.

По-рано този месец Калас заяви, че е чула "шега", в която следващият ръководител на НАТО е жена от по-нова членка на НАТО, която изпълнява целта от 2% - доста точно описание на самата нея.

Решението се очаква преди юни

Дипломатите от НАТО очакват решението да бъде взето през първото тримесечие на 2024 г. или поне преди европейските избори, насрочени за юни.

По този начин, твърдят те, постът в НАТО ще остане извън въртележката на разпределението на висшите длъжности в ЕС.

Въпреки това той вероятно ще повлияе на определянето на портфейла на следващия назначен от Нидерландия европейски комисар.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви в сряда (29 ноември), че очаква "до срещата на върха във Вашингтон [9-11 юли] да бъдем в състояние да говорим за това по-ясно и по-директно".

Столтенберг обаче ще остане начело до края на мандата си през октомври и ще присъства на лъскавата 75-годишнина на НАТО във Вашингтон през юли.

"Той все още има много работа за вършене, докато се насочваме към срещата на върха във Вашингтон, до която остават още много месеци", заяви Блинкън.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: