Омар Рамал е гневен: „Вече не ща да говоря езика им, не ща да гледам филмите им, не ща да им слушам музиката, не ща и да следвам техните звезди в мрежите“ - това написа 26-годишният кинорежисьор в Инстаграм. „За мене те вече всички са еднакви!“ – така лауреатът на кинонагради с почти 800 000 последователи в мрежите описа своето огорчение от западния свят. „Хората там явно смятат, че ние сме по-малко човеци от тях.“
Кадрите шокираха много хора в региона
Рамал е от палестински произход и конфликтът в Газа навярно го засяга доста по-дълбоко в сравнение много други в Близкия изток и в Северна Африка. Но не само той се чувства така. Лавината от кадри и видеа от зоната на военните действия шокира много хора в самия регион, където преобладава ислямът, а на палестинците обикновено се гледа като на „братя“.
Освен това бомбардировките, нарастващият брой жертви и особено множащите се кадри с убити или ранени деца сякаш задълбочават отрицателното отношение към Израел. Показва го и последното допитване на социолозите от“Араб Барометър“. Изследователите от Принстън в САЩ тъкмо бяха преполовили редовното си допитване до общественото мнение в Тунис – и на 7 октомври Хамас извърши терористичното нападение срещу Израел. Втората част от допитването беше приключена вече след началото на бомбардировките в ивицата Газа.
Възгледите се промениха радикално
„Само за 20 дни възгледите на хората в Тунис се промениха толкова силно, колкото никога преди“, обобщават социолозите. Сериозно се е влошил имиджът не само на Израел, но и на негови поддръжници като САЩ, както и на държави като Саудитска Арабия, които търсят сближаване с Израел. Цитираното допитване се отнася само до Тунис, но изявленията на редица политици, кампаниите в социалните мрежи и обществените дебати ясно показват, че същото се случва в целия регион.
Абдула Втори, кралят на Йордания, който е известен като добър приятел на Запада, заяви, че радикализацията в района ще остане на високо ниво за десетилетия напред. А един арабски външен министър, пожелал анонимност, каза пред БиБиСи, че много се тревожи от въздействието на конфликта върху младите хора в неговата страна, защото случващото се в Газа водело до сериозна радикализация. Според него младите хора реагирали с нарастващ гняв на новините и кадрите от случващото се там.
"Сякаш си имаме работа с някаква диктатура"
Египетският журналист Хосам Ел-Хамалауи каза в разговор с ДВ, че и отношението към Германия на неговите съотечественици се е променило. „Безусловната подкрепа на Германия за продължаващите израелски нападения срещу Газа допълнително възмути много египтяни“, казва той. Журналистът гледа с други очи и на мерките за сигурност, които се взимат в Германия срещу антисемитизма. Много хора в арабския свят били шокирани от кадрите, в които полицията взима мерки срещу демонстранти от арабски произход - явно на расов принцип, а протестите им прекратява отчасти с насилие. „Кадрите изглеждат така, сякаш си имаме работа с някаква диктатура“, обобщава журналистът.
Промяната в обществените нагласи в Близкия изток е видима, но дали ще има дългосрочни последствия? Допитванията открай време сочат, че много хора в региона са особено чувствителни във връзка с така наречения „палестински въпрос“. А анкетите през последните месеци показват, че далеч не всички хора са толкова ентусиазирани от сближаването между някои арабски държави и Израел, колкото са политиците.
Социолози от Принстън очакват, че и в бъдеще въпросът за палестинската държавност ще остане в центъра на вниманието в редица страни от Близкия изток и Северна Африка. Не е напълно изключено тази тенденция да доведе и до нарастващи насилия и екстремизъм в Европа и в САЩ. Еврокомисарката по вътрешните работи Илва Йохансон вече предупреди, че обществената поляризация повишава опасността от насилия в Европа.
Призиви за нападения срещу евреи
От началото на конфликта досега обаче Хамас все още не е предприемал терористични действия извън Израел и палестинските територии, сочат различни източници. В същото време терористични групировки като „Ал Кайда“ или т.нар. „Ислямска държава“, които действат в световен мащаб, вече призовават за нападения срещу евреи, казва пред ДВ Таня Мехра от Международния център за борба срещу тероризма в Хага. „Колкото по-дълго трае конфликтът, толкова повече членове ще могат да набират те“, опасява се тя.
„Да, нарастващата радикализация дава повод за загриженост“, признава Салма Ал-Шами от „Араб Барометър“, но в същото тя време добавя и друг важен акцент. Според нея палестинските територии са важни не само от гледна точка на политиката и сигурността – ключови въпроси там са човешките права, справедливостта и самоопределението. В това отношение тя изразява мнението на много хора от региона: „С действията и нагласите си арабската общественост непрекъснато настоява, че тези ценности заслужават много повече от обичайните празни приказки.“
Автор: Катрин Шеър