Халед Уалид събирал реколтата от маслини заедно със свои роднини, когато изведнъж около 10 часа сутринта отекнали взривове. "Свикнали сме с бомбардировките, но все си мислехме, че са надалеч от нас. Този път обаче не беше така - бомбата, която падна, уби братовчед ми и четирите му деца, както и братовчедка ми и нейните пет деца", разказва Уалид.
"Не можехме да направим за тях нищо", продължава да разказва 50-годишният сириец пред ДВ. Със съдействието на сирийската Гражданска защита телата били погребани в общ гроб.
"Всички се страхуваме, че можем да сме следващите - когато отново се окажем беззащитни на полето. Но какво можем да направим? Приходите от маслиновата реколта са единственото, на което разчитаме. От тях живеем", обяснява Уалид.
Провинцията Идлиб, в която живее той, се намира в Северозападна Сирия и е последният регион в ръцете на сирийските бунтовници и ислямистите. В региона от 2020 година е установено примирие между Русия и Турция - двете държави, които поддържат противникови страни във войната: Москва е на страната на сирийския режим, докато Анкара подкрепя различни бунтовнически групировки. Примирието обаче постоянно се нарушава.
Режимът на Асад и Русия постоянно атакуват
От началото на октомври хората в региона Идлиб отново страдат често от въздушните нападения, извършвани от сирийските правителствени части и от руските военни. По данни на ООН, получени от местните власти, до средата на декември са били убити най-малко 99 цивилни граждани, над 400 души са били ранени. Сирийският режим и неговата съюзничка Русия отричат нападенията срещу цивилни и твърдят, че атаките им са насочени срещу военни цели.
Нападенията на режима са в знак на отмъщение срещу предполагаема атака с дронове срещу военна церемония в сирийския град Хомс, който е под контрола на Башар Асад. Но всъщност никой не знае кой стои зад нападението в Хомс - сведенията няма как да бъдат проверени.
Сирийската Гражданска защита в северозападната част на страната съобщава за нападения срещу пазари и болници. Представителката на ООН Едем Восорну също определя ситуацията като драматична. "Отраженията върху цивилните обекти и критичната инфраструктура са сериозни: 40 здравни заведения, 27 училища и над 20 напоителни системи бяха засегнати от насилието."
От насилието страдат и хора като Халед Уалид и неговото семейство. "Тук в областта почти всички живеят от селското стопанство - някои отглеждат смокини, други маслини. Някои успяха да приберат реколтата си на сигурно място и оттогава не им се налага да ходят на полето. Други пък изобщо не смеят да стъпят там, но пък така губят приходите си. Това е фатално в сегашната икономическа ситуация", казва Уалид.
120 000 души са прогонени отново
В Северозападна Сирия живеят 4,5 милиона души, от които 2,9 милиона са вътрешни бежанци. Около два милиона от тях живеят в бежански лагери на границата с Турция, но там няма дори най-елементарни условия.
Нестабилната ситуация е довела до поредното масово бягство в рамките на региона Идлиб - междувременно 120 000 души са напуснали домовете си, повечето от тях са се насочили към границата с Турция, търсейки сигурност. При това става дума за региона, който все още страда от последиците на катастрофалното земетресение от 6 февруари 2023 година.
Войната и тежкото икономическо положение в Сирия доведоха дотам, че над 90 процента от 4,5 милиона души в северозападна Сирия са зависими от международните помощи. Заради нарастващата инфлация и безработицата повечето хора не могат да покрият дори и основните си потребности. Липсват не само хранителни продукти, но и медикаменти, и здравно обслужване. Заради все по-интензивните бомбордировки хората, които все още имат работа, не могат да ходят до работните си места и не могат редовно да изпращат децата си на училище.
Световната продоволствена програма спира храните за Сирия
Организациите на място вече едва успяват да се справят с оказването на помощ на хората. А в края на годината идва и още една лоша новина: заради финансови затруднения Световната продоволствена програма на ООН прекратява редовната си помощ за цяла Сирия.
Това засяга особено много хората в бежанските лагери в Северозападна Сирия, които се готвят за студена зима. "Световната продоволствена програма обаче ще продължи да помага на семействата, засегнати от извънредни ситуации и природни катастрофи - с по-малки, ограничени по време и целенасочени мерки", обяви пред ДВ Рос Смит, заместник-директор на програмата за Сирия.
"Световната продоволствена програма ще продължи да подкрепя и децата под пет години, както и бременните и кърмачките чрез своите програми за прехрана, за осигуряване на храна в училище, а и ще подпомага семействата по селата." Въпреки това Рос се опасява, че след приключването на генералната продоволствена помощ ще се стигне и до ръст в броя на хората, страдащи от недохранване.
Халед Уалид не иска да разчита на продоволствени програми - иска да продължи да обработва земята си и да живее от това. "Изпитваме постоянен страх, но нямаме избор."
Автор: Диана Ходали