Отидете към основна версия

2 164 35

По-близо до САЩ: Аржентина завива към Запада?

  • аржентина-
  • сащ-
  • хавиер милей-
  • китай-
  • южна америка-
  • брикс

Новият аржентински президент е замислил радикални реформи не само в икономиката, а и във външнополитическата ориентация на страната

Снимка: БГНЕС/ EPA

Никоя държава в света няма по-големи дългове към Международния валутен фонд (МВФ) от Аржентина - в момента те възлизат на 31,1 милиарда долара. Тези дни представители на МВФ пристигнаха в Буенос Айрес, за да обсъдят с новото правителство схема за връщането на дълговете.

Аржентинският президент Хавиер Милей се надява преговорите да бъдат успешни. Неговите мерки за икономии са "по-строги” от онова, което МВФ изисква, написа испанският ежедневник „Ел Паис“. Откакто Аржентина обяви банкрут през 2001 година, страната така и не успя трайно да стабилизира публичните си финанси.

Завой към Запада

„Подобряването на отношенията с МВФ, който е изключително непопулярен сред аржентинците, е знак, че Милей е за по-близки отношения със САЩ, а и с ЕС“, казва Детлеф Нолте от германския Институт за световни и регионални изследвания в Хамбург.

Фактът, че първото международно пътуване на Милей беше до САЩ, а не както повелява аржентинската традиция - до Бразилия, също е ясен знак. Според Нолте основната посока на външната политика на Милей е очевидна. "Милей ще иска да приближи Аржентина към Запада”.

Това личи и по отношението на президента към Украйна и Израел. Украинският президент Володимир Зеленски присъства на встъпването в длъжност на Милей през декември 2023 година. От терористичното нападение на Хамас срещу Израел на 7 октомври миналата година Милей многократно е подчертавал солидарността си с Израел и с еврейската общност в Буенос Айрес.

Долар вместо песо

Но икономическата политика на президента, самообявил се за "либертарианец” и "анархо-капиталист”, е оспорвана. Милей иска да сложи край на дългогодишната икономическа криза в Аржентина посредством някои радикални мерки. Правата на работещите ще бъдат ограничени, социалните програми - орязани, а възможността за държавна намеса - ограничена до минимум.

За да намали инфлацията, Милей иска да замени аржентинската валута - песото - с щатския долар. Това ще попречи на правителството да печата пари всеки път, когато се окаже в затруднение. Президентът неведнъж е обвинявал предшествениците си в "необуздана финансова политика" и "клиентелистко раздаване на субсидии”.

Все по-бедни

Някогашната просперираща държава се бори с огромни икономически проблеми вече десетилетия. Между 1983 и 2021 година БВП на глава от населението се е увеличил с едва 29 на сто. За сравнение в държавите от Латинска Америка и Карибския басейн, той се е повишил с 48 процента за същия период.

В последните години икономическата криза става все по-дълбока. От 2016 г. официалният процент на бедност се е повишил от 32,2% до над 40 на сто през първата половина на 2023 година. След като дълго време годишният темп на инфлация беше двуцифрен, през 2023 г. той се повиши до 161%.

Търговски споразумения, но не и многостранни

Що се отнася до външнотърговската политика, Милей залага по-скоро на двустранни, отколкото на многостранни съюзи. Той беше заявил, че иска да напусне общия южноамерикански пазар Меркосур, в който Аржентина е свързана с Бразилия, Парагвай и Уругвай - освен ако не е възможно да се създаде "по-голям и по-добър Меркосур".

Даниел Райсбек, анализатор за Латинска Америка в американския мозъчен тръст "Институт Кейто”, смята, че това е разумен подход: "Меркосур е митнически съюз и като такъв е основна пречка за търговията на Аржентина с останалия свят. Ето защо Милей трябва да се придържа към плана си да се оттегли от него, освен ако Меркосур не бъде радикално разширен до истинска зона за свободна търговия".

Райсбек обаче смята, че е малко вероятно това да се случи.

БРИКС: Между идеологията и прагматизма

Не беше и неочаквано, че Милей се отказа от идеята Аржентина да се присъедини към БРИКС. Официалната причина, която той изтъкна, беше, че би предпочел да задълбочи търговските си отношения с отделните партньори в БРИКС. Според плановете на предходното правителство Аржентина трябваше да стане част от съюза на 1 януари 2024 година.

Външната министърка в правителството на Милей Диана Мондино обясни пред аржентински вестник, че решението преди всичко е прагматично. Но и призна, че идеологията също е играла роля.

По време на предизборната кампания Милей обяви, че иска да прекъсне отношенията на Аржентина с авторитарните и комунистически държави - включително Китай, Русия и Бразилия, които са сред основателите на БРИКС, заедно с Индия и Южна Африка. Но след като стана президент, Милей се проявява по-скоро като прагматичен държавник. Бразилия и Китай все пак са най-важните търговски партньори на Аржентина. А Китай е и най-големият кредитор на страната след Международния валутен фонд.

Автор: Ян Валтер

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: