Отидете към основна версия

2 796 53

САЩ: рекордни наеми мъчат американците

  • бездомници-
  • наем-
  • имоти-
  • сащ-
  • бедност-
  • пандемия-
  • американци-
  • жилище

Цените на недвижимите имоти в САЩ нараснаха рекордно от пандемията насам

Снимка: Shutterstock

Младото семейство Анджела и Джонатан Патерсън живеят с малкото си дете в Орландо, Флорида. Те добре си спомнят, че през 2021 година наемът на жилището им все още е струвал 1600 долара. "След това обаче скочи с 400 долара на месец, което беше голям шок. А ние дори не бяхме уведомени предварително", разказва Анджела пред американската телевизия ЕнБиСи. Така наемът за жилището с три спални изведнъж станал 2000 долара - и то само студеният наем, т.е. без режийните разходи. "Беше трудно, честно казано, трябваше да се ограничаваме сериозно всеки месец", казва младата жена.

Много американци имат същия проблем, пише в своя публикация германската обществена телевизия АРД. Въпреки че цените на наемите вече не се повишават, достигнатото ниво е рекордно високо. Според актуално проучване на Харвардския университет, 50% от наемателите в САЩ вече не могат да си позволят високите наеми. Това означава, че над 30% от доходите им отиват за покриването на месечния наем, обяснява София Уедийн, изследователка в Центъра за изследване на имотния пазар към Харвардския университет. "През 2022 година за 22,4 млн. наематели в САЩ разходите по наема са били голямо бреме. Става дума за половината от всички наематели. Това е рекорд", казва тя.

"Наемите вече не са достъпни"

От 2019 година насам наемите в жилищните сгради се увеличават с около 15% годишно, а на по-висококачествените жилища - и с цели 18%. Това вече е трудно осъществимо, особено за хората с по-ниски доходи, казва Уедийн. "Наемите вече не са достъпни. Цената на жилищата е на исторически максимум. А на семействата с ниски доходи накрая на месеца им остават по-малко средства от когато и да било преди."

Недостигът на жилища и, разбира се, инфлацията са причината за високите цени на имотите. След пандемията хазяите реагираха на вдигащите се потребителски цени и драстично увеличиха наемите. Това е особено сложна ситуация за младото поколение. Около една трета от наемателите са хора под 30 години. А броят на живеещите под наем расте, тъй като все повече млади хора не могат да си позволят кредит за покупка на апартамент или къща.

Заплатите нарастват по-бавно от наемите

"Заплатите просто не се увеличават със същите темпове, с които нарастват наемите", казва пред ЕнБиСи Шийна Рол от една социална организация във Флорида, която се бори за правата на наемателите. За някои семейства това има тежки последици. "Вече виждаме бездомни и от средната класа", казва Рол. Анджела Патерсън и семейството ѝ са имали повече късмет. Тя е успяла да договори отстъпка с наемодателя и да остане в жилището въпреки увеличения наем. "Благодарна съм, че можем да останем и че можем да си плащаме тока и водата", споделя жената, цитирана от АРД. "Живеем скромно, но се справяме".

Автор: Клаудия Саре ARD

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 10 гласа.

Свързани новини