Движението на роднините на мобилизираните в Русия привлича все повече внимание. Акциите се провеждат край стените на Кремъл - жените полагат цветя на гроба на Незнайния воин и искат да се върнат техните близки, които воюват в Украйна. Аналогични протести започнаха да се провеждат и в други региони на Русия. Руските опозиционни сили се договориха да поддържат това движение с убеждението, че мобилизационните повиквателни са Ахилесовата пета на Кремъл. Но политиците и роднините на мобилизираните гледат на войната по различен начин - едните я осъждат и искат изтегляне на руските войски, другите са за ротация на военните и за продължаване на военните действия.
Кой участва в акциите и как преминават те?
Една от най-известните активистки е Олга Кац, чийто брат е загинал на фронта. За ДВ тя казва следното: „Митингите са много сложна тема. Разбира се, най-лесният и очевиден начин да изразиш своето недоволство е да излезеш на Червения площад и недоволно да тропнеш с крак". Според нея на този вид публични прояви могат да дойдат провокатори, а „диалогът с властта" ще приключи. Самата Олга е поддържала войната в Украйна, смятайки я за „противостоене на Запада и опит да бъде спрян разпадът на Русия".
Кац бойкотирала митингите по време на първата акция на жени на мобилизираните в центъра на Москва в началото на ноември 2023 година - тогава пет жени организираха самостоятелни протести с искания близките им да се върнат у дома, при положение, че престоят на мобилизираните на фронта не е ограничен от срокове. Снимките от протеста незабавно се разпространиха из социалните мрежи и привлякоха вниманието на медиите. Полицията не се реши да задържи участничките, но след акцията в домовете на някои от тех дошли полицаи - уговаряли жените да прекратят публичната си дейност. След това роднините на мобилизираните пренесоха акциите си край стените на Кремъл, където жените всяка седмица полагат цветя на гроба на Незнайния воин.
Акциите стават масови, вече има арести
Първите акции преминаха предимно мирно - приличаха повече на публични диспути между поддръжници и противници на руското нахлуване в Украйна. За двата месеца, откакто се провеждат, броят на участничките е нараснал от осем до 50 души. Междувременно протести се организират и извън Москва - като например в Екатеринбург, където обаче полицията задържа петима от участниците. На жените били съставени административни протоколи за нарушение на правилата за участие в публични прояви, а един от мъжете, подкрепящи исканията на жените, бил арестуван за осем денонощия.
Към акцията в Москва започват да се присъединяват и още хора. Олга (името е променено от редакцията), чийто мъж бил мобилизиран, се включила за първи път през февруари. Тя писала обръщения до всички възможни държавни инстанции с молба мъжът ѝ да бъде върнат. Както на другите жени, и на нея ѝ отговаряли, че трябва да чака заповедта на президента за приключване на мобилизацията. В Генералния щаб официално заявили на роднините на мобилизираните, че е невъзможно да бъдат ограничени сроковете на службата, тъй като за целта ще е необходима „коренна промяна в системата за подготовка на военнослужещите". Жената се възмутила и разбрала: „Трябва да показваме, че ни има".
Кой поддържа жените на мобилизираните?
Жените на мобилизираните се опитали да си осигурят политическа подкрепа и я получили - от Екатерина Дунцова и Борис Надеждин в хода на предизборната кампания. След като те не бяха допуснати до участие в президентските избори, жените от протестното движение се обърнали за поддръжка към кандидата за президент Владислав Даванков, изпратили обръщение и до щаба на Владимир Путин, но нито един от двамата политици не реагирал.
За двете години от началото на войната срещу Украйна Путин почти не засяга въпроса за мобилизираните. На единствената си среща с роднини на загинали във войната той само каза цинично, че „ние всички все в някакъв момент ще си отидем от този свят". Държавните медии в Русия се опитват да убедят руснаците в същото - проблемите на мобилизацията отдавна не били на дневен ред.
Максим Кац, който е известен руски либерален политик и блогър, екипът на Алексей Навални, Михаил Ходорковски и други руски опозиционери решиха да привлекат вниманието към тези протести. Властта обичайно отстъпва на исканията на митингуващите, пише Кац в своя канал в Телеграм, но в случая става дума за патова ситуация. Властите не могат да върнат от фронта роднините на протестиращите, тъй като и другите ще поискат същото. С всеки следващ ден руснаците разбират, че въпросът за връщането им е въпрос на живот и смърт. Властите не могат да открият удобен изход за себе си, затова реакцията им на протеста е „размита", смята Кац. Той предложи на своите поддръжници да подкрепят жените в информационен план - в Телеграм.
Автор: Алексей Стрелников