Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че САЩ не са представили доказателства за твърденията си, че Русия иска да разположи ядрени оръжия в космоса и че контактите със САЩ по този въпрос са били "напълно непродуктивни", съобщи днес държавната новинарска агенция РИА Новости, цитирана от Ройтерс.
По-рано този месец агенция Ройтерс съобщи, че американското разузнаване смята, че Русия може да разработва устройство с ядрено захранване, което да заслепява, блокира или да претоварва електрониката в сателитите, предаде БТА.
Рябков каза още пред журналисти, че Москва не обмисля да се оттегли от Договора за космическото пространство от 1967 г., който установява принципите за мирното изследване на космоса, предаде ТАСС. "Това е един от ключовите компоненти на системата от международни споразумения, правни договорености и други видове инструменти за регулиране на тази сфера, които са в сила от десетилетия", добави той.
По думите на Рябков разполагането на ядрени оръжия в космоса е технически нецелесъобразно, тъй като съществуващите средства за тяхната доставка покриват всички нужди. "Появата на ядрени оръжия в космическото пространство е нецелесъобразна от всички гледни точки. Тази среда за разполагане на такива оръжия е неподходяща. А съществуващите системи за тяхното доставяне, които в страните, членуващи в ядрената петорка, в повечето случаи включват триада - с наземно, въздушно и морско базиране - са напълно достатъчни", отбеляза руският заместник-министър. "Тук няма елемент на произволни решения, всичко идва от военната и военнотехническата целесъобразност", добави Рябков.