Отидете към основна версия

3 449 34

Оцеляването е в техните ръце: спасителните екипи в Донбас

  • украйна-
  • донбас-
  • фронт-
  • лекари-
  • медици-
  • русия-
  • война-
  • армия-
  • окопи-
  • травма-
  • ранени

Черепно-мозъчни травми, разкъсани органи, счупени кости: с това се сблъскват украинските лекари в Донбас

Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато спасителните екипи довеждат тримата ранени войници от фронта в Донецк, вече е тъмно. Мъжете са пребледняли, премръзнали и изтощени. Очите им са зачервени и сълзят, гърлата им са сухи, не им достига въздух. Единият кашля лошо. Хирургът Виктор Родин поставя диагнозата веднага - пострадали са от боен отровен газ. "Мирише на хлор, но трябва да направим анализ, за да установим какво е", обяснява лекарят пред АРД.

Химически оръжия на фронта в Украйна?

Екипът в медицинския пункт включва хирурзи, анестезиолози и парамедици, които се грижат за тримата ранени. Броят на медиците и местонахождението на пункта не са публична информация. Войниците се преобличат, а униформите им се поставят в найлонови пликове и се изпращат в лаборатория за тестване. Така ще стане ясно какъв газ е бил използван срещу тях, посочва АРД. Използването на химически оръжия е забранено с конвенция на ООН. Украйна отдавна обвинява Русия, че прилага снаряди, съдържащи сълзотворен газ. Според украинската армия газът е бил използван повече от 800 пъти от началото на пълномащабната война досега. Пускан е от руски безпилотни самолети или при обстрел.

Травмите изискват бърза реакция

Преди 24-и февруари 2022-а година Виктор Родин е имал клиника в Запорожие. Сега се налага тя да работи без него, защото той е мобилизиран. Медицината си е медицина, казва той лаконично пред екипа на АРД. Признава обаче, че се е наложило да се приспособи към лекуването на тежки военни травми. Например на фронтовата линия понякога се правят ампутации, които не са извършени на правилното място. Лекарят обаче знае как да реагира в такива ситуации - казва, че трябва да се работи много бързо. На всеки 20 до 30 минути ранените се извозват до близката болница. Хората с по-леки наранявания могат да изчакат в стая за почивка. Повечето обаче имат т.нар. политравма - едно или повече животозастрашаващи наранявания.

Възможни са трайни увреждания

Организмът на много от ранените е в шок от силата на експлозиите, а последиците са многобройни: увреждания на белите дробове и вътрешните органи, контузии на гръбначния стълб или дори мозъчни травми, описва АРД. Родин обяснява, че много войници имат едновременно по няколко такива контузии, които могат да доведат и до трайни увреждания. Те включват главоболие, шум в ушите, световъртеж, гадене, повръщане и тремори. По време на Първата световна война тази диагноза е наричана "военен тремор". За лекарите има достатъчно консумативи, но няма достатъчно време за почивка, обясняват те. В медицинския пункт се работи денонощно.

Не всеки издържа

"Вече два рождени дни съм прекарал тук", шегува се Денис от Никопол. 37-годишният мъж идва на фронта в Донбас, за да работи в медицинския пункт. Той не е медик - разпитва войниците и събира статистически данни. В последните няколко месеца тук са пристигали по 30 ранени дневно. Денис предполага, че това е заради студовете - през лятото са били много повече: по 150-200 на ден. Денис не е бил мобилизиран - доброволец е. В началото му е било трудно, разказва той пред АРД. Споделя, че на някои хора им се е наложило да постъпят в психиатрични клиники след фронта. "Трудно е и не всеки успява да издържи."

Евакуациите понякога са много трудни

По стените висят рисунки - на деца на войници, спасени благодарение на усилията на този екип. Далеч не всички ранени обаче оцеляват. Продължаващите сражения правят евакуациите много трудни - по-лесно е вечер или нощем, пише германската обществено-правна медия. Богдан е бил раняван вече пет пъти и неведнъж му се е налагало да чака, за да бъде евакуиран от фронта. "Врагът ни обстрелваше много интензивно и не можехме да се евакуираме. Последният път чаках 24 часа", разказва мъжът. Понякога спасителните екипи изобщо не успяват да евакуират ранените и да отнесат телата на загиналите. Такъв е случаят в Авдеевка, откъдето украинските военни се изтеглиха преди дни. Смъртта, обстрелът, раните и осакатяванията са част от ежедневието на хирурга Олександр Косе. Но той е категоричен, че няма намерение да се отказва. "Ще го правим колкото е нужно. Не можем просто да кажем - уморихме се. Ще продължим до края, всички в цяла Украйна", казва той пред АРД.

"Не мислим за далечното бъдеще"

Войниците, които са били обгазени, се стабилизират. Разказват, че ги обстрелвал руски дрон. Хирургът Косе споделя, че в последно време има все повече случаи на обгазени войници. И той смята, че тримата са пострадали от химическо оръжие - навярно съдържащо хлор. Олександър Тарнавски, командир на украинската таврийска част, сражавала се в Авдеевка, заяви тази седмица в Телеграм, че руската страна използва газови гранати в Донецка област. Хирургът Косе е от окупирания Мариупол. Родителите му са останали там. Той мечтае за цивилен живот - след войната, иска му се да поздрави детето си с рождения ден през април и няма други планове. "Не мисля отвъд следващия ден. Не гледам надалеч в бъдещето."

Автор: Андреа Беер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: